Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР.
В предаването "Неделя 150" разказа за най-новата си книга книгата "Васил Левски – Най-добрият българин" с 15 истории за Апостола на свободата.
"Предишните ми две книги са по-скоро опит за биографията на Левски, един линеен разказ за неговия живот, докато тук – тази книга, е вдъхновена от Захари Карабашлиев. Той ми предложи да разгледаме Левски в различни аспекти – неговите възгледи, дейност и наследство", сподели авторът на "Васил Левски – Най-добрият българин".
По случай предстоящите чествания на паметта на Васил Левски той има среща с деца от плевенски училища, а така вече и направил в Несебър.
"Мога да ви уверя, че интересът към Левски продължава да бъде изключително силен. Даже нещо повече, колкото повече се отдалечаваме от него, този интерес се засилва и обхваща всички български поколение, включително и сънародниците ни в чужбина", каза проф. Павлов.
Историите за Апостола на свободата в последната му книга са от различен ъгъл - делата на Левски и отношенията му с други герои от нашата история, "това което оставя политическо наследство и революционери".
"Има специална глава, започвам с отношенията между Раковски и Левски. Защото Раковски остава незаслужено в сянката на други фигури. Не да се питаме, кой е по-велик? Левски на практика е най-добрият ученик на Раковски и човек, който продължава и развива неговите идеи. Разбира се Левски е невъзможен без една армия от съратници, не толкова като количество, а като качество. Често тези хора не ги помним добре. Затова имам една специална глава за хаджи Станьо Врабевски, видният тетевенски и местен Рокфелер, както го нарича Иван Хаджийски", разказа проф. Павлов.
"Левски е християнски монах и никога не е скъсал с монашеството. И преди да бъде обесен казва, "бях повикан, Бог ми посочи, че трябва да освободя своя народ". И това е неговото разбиране за любовта към ближния. Затова още тогава българите го смятат за светец. И е крайно време нашата Православна църква да го разбере, може би това е най-важно от гледна точка на общественото съзнание. Но Левски е канонизиран, на практика още приживе и още след своята гибел", каза авторът на "Васил Левски – Най-добрият българин".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.