За да стигне една храна до търговската верига, някой трябва да я произведе. Трябва да бъдат чути производителите, каза пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).
Законопроектът за политики по агрохранителната верига не е нов, беше изготвен такъв по времето на министър Кирил Вътев, уточни той и напомни, че няма и Закон за кооперативите.
Има три звена – производители на първична селскостопанска продукция, преработвателни мощности, магазинна мрежа. Това е дългата верига. Късата е, когато фермерът сам си преработи продукцията или я изкарва на сергия на пазара – това също трябва да се развива в България, коментира Симеон Караколев в предаването "Преди всички".
"Това е много успешен модел, който се развива в цяла Европа, дори в съседната на нас Румъния."
Министерството на икономиката трябва да се запознае с проблемите в земеделския сектор, Министерството на земеделието няма да бъде водещо, защото има регулации, които не могат да се прилагат от земеделското, обясни Караколев във връзка с предстоящите действия на институциите.
Като пример за нелоялна търговска практика той посочи забавеното изкупуване на първичната продукция, или т.нар. отложени плащания - например мандра с оборот 5 милиона лева месечно изкупува по този начин мляко от малък фермер с месечен оборот 5000 лева - ако фермерът реши да съди мандрата, тя спира да му изкупува млякото.
"Санкциите в България са смешни", изрази мнение Симеон Караколев.
По думите му, на утрешната кръгла маса ще бъдат очертани всички нелоялни практики и мерките, които трябва да се предприемат.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.