Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община.
Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река".
"Това - на фасадата на читалището ни, не е просто графит, а стенопис "В чест на Будителите", въпреки наименованието на проекта. Нарисува го Венцислав Йосифов-Jermain, в него той въплъти духа на възрожденците – уточни пред БНР-Радио София Борис Самаринов, секретар на НЧ "Васил Левски 1928". – Програмата "Активни читалища" е от миналата година и играе ключова роля в развитието на културната среда и предоставя ценна подкрепа на читалищата в тяхната мисия да бъдат културни и образователни центрове за общността. Надяваме се да продължи."
По думите на Самаринов двете читалища са съчетали традицията и модерното.
В случая модерното се е изразило с арт пространство за изкуство и изява, обособено в НЧ "Иван Вазов" със секретар Орлин Денков.
Над 400 читалища от цялата страна са създали петиция.
"По програма "Читалища" на Министерството но културата бяха одобрени 1200 проекта, но финансиране получиха само 6% от тях", допълни Самаринов (▼).
В петицията, която още е активна, се иска продължаване на тази програма, както и увеличаване на средствата в нея.
"За да вървим напред, трябва да инвестираме в културата и развитието на нашите деца", изтъкна още Борис Самаринов.
Той припомни с гордост, че през 2023-та след 20 г. прекъсване в читалището му е отворила врати концертната зала.
Бесарабският българин Дима Труфкин преподава гайда и тромпет и е инициирал създаването на брас оркестър, който вече наброява 20-ина души и има изяви пред публика.
В средата на юни предстои фестивал на младежките духови оркестри с участието на състави от София и 4 от страната.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.