Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш посланик в САЩ.
Тя смята, че това може да се случи, след като бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната между Москва и Киев.
"Това е стара практика. Има мироопазващи войски в почти цял свят. България отдавна изпраща свои контингенти в тези мироопазващи части. Те могат да бъдат под егидата на ООН. Формата може да бъде намерена".
Разбира се, че не става дума за войници на фронта, поясни тя в предаването "12+3".
"Става дума за това, което правим в Косово, Босна, Афганистан, Ирак, Камбоджа.
Това ще бъде знак за отношението на България към войната и Русия. Или една държава има политика и виждане, което защитава, или остава някъде встрани.
Ще мине дълъг период от време, докато се сложат на масата и условия, и подписи за мир. След това ще се обсъжда мироопазването".
Тя коментира отсъствието на Украйна от масата за преговори.
"Това не е изненада за тези, които следят настроенията и тенденциите в поведението на президента Тръмп. Изненада обаче е погазването на всичко, което наричаме международно право и принципи. Смисълът на тези преговори се свежда до два много остри въпроса – преговаря ли се за суверенитет и легитимира ли се инвазия.
Все още няма пробив за мир. Разбираме това от разнородните изказвания, които идват от американската страна. Това е една полифония от политически позиции, които не са се избистрили. Все още президентът Тръмп не е разказал как ще постигне този мир".
Архитектурата за сигурност, създадена след Втората световна война, е подложена на един много неочакван стрес тест, смята Поптодорова.
"Много е трудно с един замах президентът Тръмп да каже: "От утре излизаме от НАТО". Това няма да се случи, но във всички случаи ще трябва да се преформатира.
Този европейски стълб на отбрана трябва да се изгради и да бъде равностоен компонент на колективна сигурност".
Имам надежда, че Украйна няма да бъде хвърлена така лесно като жертва, отбеляза още бившият ни посланик в САЩ.
"Смятам, че ще има вътрешен натиск в самата Америка спрямо решаването на проблема".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.