Репортаж на Виолета Борисова в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога. Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.
Забраната на вейповете беше приета на първо четене в парламента, включително и забрана за рекламата им. Това пък предизвика безпокойство в бизнеса и потребителите. Възникнаха опасения за връщането на потребителите към тютюневите изделия.
Председателят на Вейпинг асоциация - България Пенчо Бояджиев коментира, че има дезинформация по темата и тя се изразява в сравняването на легални продукти с наркотични вещества.
"В последните дни проведохме една бърза анкета сред около 1500 наши потребителя. Около 16-17% от тях казват, че при невъзможност за набавяне на вейпинг продукти ще се върнат към тютюневите цигари. По-обезпокоителното обаче е, че почти 70% са казали, че ще търсят алтернативи на черния и нелегален пазар", алармира той пред БНР.
Според него това, че е отчетено мнението на тютюневите компании по въпроса е добър показател. По думите му те също са заинтересовани забраната да не се случи. Не можеш да забраняваш едни абсолютно легални продукти, категоричен бе Пенчо Бояджиев.
Въпреки че все още са неясни дългосрочните последствия от употребата на вейпове, пулмологът д-р София Ангелова обясни въздействието им върху организма:
"Основните съставки в пълнителите са пропилен гликол и растителен глицерин. Когато се подадат на термогенна деградация под влияние на нагрятата батерията, се отделят различни токсични вещества, открити са и такива с канцерогенен ефект, открити са за съжаление и тежки метали".
Тя добави, че когато обаче пропилен гликолът и глицеринът се смесят с ароматните вещества, сеотделят нови вещества - "ацетали". Д-р Ангелова обясни какво е въздействието на този "коктейл от токсични вещества" върху кръвоносната система и организма като цяло. С експеримент върху мишки е установено, че от 40 до 67% кръвоносните съдове се свиват, което означава забавен кръвоток, възможност за образуване на тромби с последващи инфаркти, инсулти и белодробни емболии.
От своята практика пулмологът отбеляза, че при пушещите вейпове се наблюдава снишаване на белодробната функция. Другото нещо, което тя наблюдава при тези пациенти, е, че някои имат кръвохрачене. Според нея това кървене се дължи именно на токсичността на вейповете.
Безвредно пушене няма, категорична бе д-р София Ангелова.
Липсата на регулация би довела до много здравни рискове. Но, според Пенчо Бояджиев, ако стигнем до пълна забрана на вейпинга, това ще е прецедент в ЕС.
Белгия е първата държава в ЕС, която е забранила вейповете за еднократна употреба. Подобна вече има и във Франция.
"Франция е опитала да забрани многократните, но ЕК е отказала със становище, че няма достатъчно ясни доказателства, че те причиняват някаква масова вреда за обществото", обясни Бояджиев.
Повече за легалните и нелегалните вейп продукти, рисковете за здравето и дали у нас е възможна пълната забрана - можете да чуете в репортажа на стажант-репортера Виолета Борисова в предаването "Преди всички".