XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.
Находките от два от най-емблематичните археологически обекта през 2024 г. – античният град Хераклея Синтика край местността Рупите и Могила 1 в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград са сред изложените експонати.
"Сред най-впечатляващите експонати в изложбата са праисторически златни накити от Варненския некропол, вносни съдове, намерени в некропола на Аполония, изящни златни украшения от надгробна могила до с. Капитан Петко войвода, бронзови фигурки и оброчни плочки от светилището на връх Аламура, богато украсена стъклена фиала от Деултум, глава на мраморна статуя от Хераклея Синтика, накити от термите на Рациария, каменно "яйце" с врязани знаци от средновековното селище в м. Кавлаклак, гр. Нови пазар, кръст енколпион с изображение на Богородица от Трапезица (Търново) и други.
Особен интерес, като научни резултати и открити находки, предизвикват проучванията на надгробната могила до с. Капитан Петко войвода, община Тополовград, а също и светилището на Аполон на връх Аламура, с. Ракинтица, община Стара Загора.
Всички тези находки дават много хубава представа за бита и ежедневието на някогашните хора. Археологическите находки, не само от 2024 година, говорят за богатото ни културно наследство и поради средищното си и кръстопътно положение България през вековете е била свързващото звено на процесите, протичащи и от Изток на Запад, и обратно", разказа в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Христо Попов – директор на НАИМ при БАН.
Деветнадесет исторически и археологически музеи от страната участват в експозицията с находки от своите фондове. Изложбата "Българска археология 2024" ще бъде отворена за посетители от 15 февруари до 8 юни 2025 г. в Централна зала на НАИМ на пл. "Атанас Буров" № 1.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Христо Попов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – НАИМ при БАН