Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се потърси сближаване между Германия и САЩ, смята политологът

Иван Начев: САЩ за първи път привиждат икономически интерес от мира

Според него не може да има пълно изолиране на "Възраждане" - това би имало обратен ефект

| Интервю
Иван Начев
Снимка: БГНЕС

"По-скоро ще се потърси сближаване между Германия и САЩ, както правят опити и западноевропейските лидери да се сближат. Почти никой в Европа не очакваше Тръмп да спечели. Така че те в момента трябва да се пренастроят в известен смисъл".

Това мнение изказа пред БНР Иван Начев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"Добрата новина от изборите в Германия е, че все пак има победа на проевропейски ориентираните сили. Лошата новина е, че има възход на тези политически формации, които не подкрепят изцяло европейската интеграция. И двете имат основание. От една страна искаме да има стабилност както в собствените ни държави, така и в ЕС. От друга страна обаче виждаме, че нашите политически елити не винаги ни гарантират такава стабилност. Така че е нормално хората в такъв период да дават подкрепата си на други политически формации", коментира той.

Начев посочи опита от Италия, който показва: "Подобен род формации в един момент се опитомяват, защото те стават част не само от европейския процес на вземане на решения, но стават и част от отговорността. Едно е да не носиш отговорност и да критикуваш. Съвсем друго е да станеш част от тези, които носят отговорност".

В предаването "Преди всички" той коментира и последните събития около Украйна и търсенето на решение:

"За първи път се представя някакъв план Б. Доколко той е добър и доколко не, това ще стане ясно във времето, защото това е началото на едни преговори. В началото на тези преговори, ако щете и декларацията, която САЩ предлагат в ООН, е нормално да се подаде ръка на противника, защото ти сядаш на масата на преговорите. Няма как да водиш преговори с него, ако непрекъснато го биеш. Такъв план досега не е имало".

За него обаче притеснителното е, че няма общо съгласие:

"Едни се опитват да сложат край на войната, други искат да продължат войната".

Ако са ясни картите и е ясно кой какво иска да постигне, мисля, че бързо ще се стигне до съгласие, изказа мнението си Иван Начев.

Според него другият проблем е, че едни искат Русия да бъде наказана, а други искат тя да бъде върната като основен играч на международната сцена. По думите му няма как такава голяма държава да бъде оставена далече и само със санкции.

Европейската перспектива е по-благоприятна за Украйна, категоричен бе Начев.

"Слагайки край на войната, ще се даде възможност да се възстанови Украйна. След което приемането ѝ в ЕС. Немаловажен е въпросът с т.нар. редкоземни изкопаеми. Мирът ще гарантира възможността на Украйна да използва тези изкопаеми, което засега не беше възможно. Намесата на САЩ ще гарантира използването на тези редкоземни изкопаеми. Няма как интересите на САЩ да не гарантират стабилността в този регион, а точно обратното".

Според него САЩ за първи път привиждат икономически интерес от мира.

"Положителното от президентството на Тръмп е това, че за първи път се седна на масата на преговорите".

По думите му се налага да се търси нов подход за решаване на конфликта. Традиционните методи не постигат такива резултати, изтъкна той.

Начев смята също, че в България се наблюдава политически театър, откакто Тръмп спечели изборите. Според него не може да има пълно изолиране на "Възраждане". Той изказа мнение, че това би имало обратен ефект. За него трябва да има консолидиране на проевропейските партии с ясни послания.

Цялото интервю на Силвия Великова с Иван Начев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна