"Парите, когато са общи, никога не са достатъчни. Особено с недостатъчната наличност на механизми, които да проследяват ефекта и качеството от тяхното разходване", заяви пред БНР здравният икономист Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).
Той вижда "сигнал за това, че опитите за гонене на този прословут 3% дефицит, за да влезем в еврозоната, водят до ощетяване на бюджетите на ДОО и на НЗОК".
Средствата са 1 200 000 000 лв. повече спрямо предходния бюджет.
"Около 16 е ръстът спрямо предходната година, което обаче не значи, че ще остане по този начин. Най-вероятно ще претърпи промени в парламента", посочи здравният експерт.
"Намаляването на цените на клиничните пътеки звучи безумно на фона на все още съществуващата инфлация. Основният приход на лечебните заведения е от клинични пътеки", коментира Аркади Шарков в предаването "Преди всички".
По-скоро е счетоводен трик, посочи Шарков относно прогнозираните с 200 000 по-малко хоспитализации. Според него се разчита на проверки за фиктивни такива, затова е заложено намаляването им.
Резервът не е достатъчен. Въпросът е дали ще се наложи актуализация по време на годината и какво ще решат депутатите по време на гласуването на бюджета, отбеляза Шарков.
Рано или късно здравните вноски ще се увеличат, смята той. По думите му това е въпрос на информационна кампания и политическа воля, защото идеята е непопулярна сред гражданите и работодателите.
"Политиците "потапяха" тази идея, тъй като знаят, че не е популярна. Желание и на сектор здравеопазване е това да се случи - да се заделя повече за здравеопазване от джоба на българина. Въпрос на убеждение е гражданите да разберат какво всъщност се покрива от бюджета на НЗОК, за да имат достъп до качествено здравеопазване. Покрива се много. Въпросът е, че не се вижда."
Здравеопазването е както социална дейност, така и бизнес. Пазарната логика е мястото, което избират повече пациенти, да е по-качествено, каза още здравният икономист.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.