Кукерландия
Снимка: Даниела Костова
В Ямбол днес е официалното откриване на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“. Кулминацията на празника ще е в събота и неделя, когато е състезателното дефиле на маскарадните групи.
Организаторите - общините Ямбол и Тунджа, са подготвили и богата съпътстваща програма, включваща концерти, фотоизложби и кулинарни изкушения.
„Кукерландия“ ще бъде открита тази вечер с оглушително и пъстро маскарадно шествие по централните ямболски улици, като в него ще се включат кукерски групи от Ямбол и региона, деца от детските градини и училищата, както и много граждани. След шествието, около 18 часа, пред общината, ще бъде официалното откриване на фестивала, който ще продължи до неделя, а гостите дотогава могат да се потопят в карнавалната атмосфера на празника, подчерта Дияна Бончева от културния отдел в общината:
„Валя Балканска, Петър Янев, ансамбъл "Българе"- те са ни специалните гости, Ути Бъчваров също – той ще си празнува рожденият ден в Ямбол, ще черпи. Нека всички заповядат.“
През следващите два дни, на сцени в градския парк, ще се представят близо 60 кукерски групи от цялата страна, като ямболските кукери ще покажат типичния за региона ритуал „Заораване и засяване“. В парка е изграден и така наречения Кукерград, в центъра са обособени изложения на местни производители, не липсват и характерните за сезона кулинарни изкушения.
По публикацията работи: Савина Спасова
Последвайте ни и в
Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!