Edicioni i parë i "Melodisë së ujit" mbështet krijimin e këngëve të reja bullgare

Konkursi i ri për këngë bullgare "Melodia e ujit" mbahet për herë të parë këtë vit. Juria profesionale tashmë ka akorduar 12 tituj, premierën e të cilëve publiku do ta duartrokit në gala koncertin e 15 korrikut në Teatrin Veror në qytetin..

15.07.22 16:00 |

Banorët e një lagjeje në zemër të Hisarjas ruajnë këngë dhe tradita origjinale bullgare

Hisarja është i njohur si një qytet me histori shumëvjeçare dhe 22 burime minerale , nga të cilat buron ujë mineral me veti kuruese. Gjatë të gjitha stinëve të vitit këtu mblidhen shumë turistë - bullgarë dhe të huaj, të tërhequr nga burimet..

15.08.21 11:05 |

Hisarja – qytet me histori të pasur dhe ujë kurues

Në mes të pandemisë, bullgarët po zgjedhin pushimin e shëndetshëm. Dhe çfarë mund të jetë më e mirë sesa të shkosh në banjat minerale dhe ajrin e pastër në malin Sredna Gora! Hisarja pret miqtë e saj të dimrit me hotele dhe llixha të mrekullueshme,..

20.02.21 11:25 |

Bullgarët zgjedhin turizmin SPA në kushtet e koronavirusit

Pandemia shkaktoi një zbaticë dramatike të turistëve të huaj në Bullgari. Po, e njëjta gjë mund të thuhet dhe për turizmin e brendshëm. Pavarësisht nga kufizimet rreth shpërndarjes të koronavirusit në vend, bullgarët nuk heqin dorë nga udhëtimet. Këtë e..

28.01.21 13:03 |

Sezoni vjeshtë-dimër në det ka filluar

Gjatë javës së kaluar qyteti Burgas priti 25 turistët e parë nga Ukraina për një pushim të kombinuar për periudhën vjeshtë-dimër. Sipas traditës së vjetër bullgare turistët u pritën me bukë dhe mjaltë , nën tingujt e instrumenteve autentike..

24.10.20 06:15 |

Një udhërrëfyes virtual i çon turistët në Muzeun Arkeologjik të Hisarjës

Qyteti Hisarja është një vendpushim i cili tërheq turistë gjatë tërë vitit. Kjo i detyrohet klimës së mirë, burimeve mjekësore minerale dhe objekteve arkeologjike, të cilat janë konservuar shumë mirë. Këtu mund të shihet muri fortifikues i ruajtur më..

16.03.20 12:25 |

Hisarja – një qytet antik me burime të ngrohta minerale

“ Dielli i gushtit shkëlqente ulët mbi kodrat mesjetare. Ai ndriçonte me rrezet e veta të purpurta muret e vjetra dhe u jepte atyre një ngjyrë dhe efekt të veçantë. ” Kështu Patriku i letërsisë bullgare Ivan Vazov e ka parë Hisarjën para më..

01.09.18 12:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна