Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hisarja – qytet me histori të pasur dhe ujë kurues

Foto: arkiv

Në mes të pandemisë, bullgarët po zgjedhin pushimin e shëndetshëm. Dhe çfarë mund të jetë më e mirë sesa të shkosh në banjat minerale dhe ajrin e pastër në malin Sredna Gora! Hisarja pret miqtë e saj të dimrit me hotele dhe llixha të mrekullueshme, ku mund të kombinohen pushimet me një sërë procedurash shërimi dhe tonike. Aktualisht, megjithë kufizimet për shkak të koronavirusit, qyteti turistik mirëpret mysafirë nga i gjithë vendi.

Në qytet dhe përreth ka 22 burime minerale. Ujërat e tyre shërues ishin të njohur për romakët e lashtë. Qyteti u themelua nga perandori romak Dioklecian, kështu që u emërua pas tij. Në qendër ngriheshin banjat e mrekullueshme prej mermeri. Në ditët e sotme, këto janë një nga banjat e pakta romake në Gadishullin Ballkanik, të ruajtura pothuajse në çati.

Më shumë për qytetin Hisarja, për atraksionet dhe mundësitë për pushim spa mund të lexoni në materialin “Hisarja – uji që shëron dhe rinonnga koleksioni i Radio Bullgarisë

Përpilues: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Svetllana DimitrovaMë shumë nga rubrika

Për sekretet e dantellës bullgare

Jemi në muajin mars dhe me gjallërimin e natyrës sikurse dhe ne zgjohemi për të bukurën, mundohemi që ta gërshetojmë dhe ta përfshijmë në çdo një aspekt të ditëve tona të përditshme. Në të kaluarën bullgarja e ka shfrytëzuar periudhën e dimrit, që..

botuar më 21-03-07 6.15.PD

Monumenti i Lirisë – simboli i cili bashkon të gjithë bullgarët

Shipka ose Monumenti i Lirisë - një nga monumentet më emblematike bullgare, i cili është kthyer në simbol të pavarësisë dhe të identitetit tonë kombëtar, me krenari ngrihet në 1326 metra në zemër të malit Stara Pllanina. Në fillim të muajit..

botuar më 21-03-06 6.05.PD

Në pritje të Gjyshe Martës

Në qoftë se shëtitni në rrugët e Sofjes dhe të çdo qyteti tjetër bullgar, do të shihni se gjithçka shkëlqen në të bardhë dhe të kuqe. Dhe kjo nuk është e rastësishme. Ditën e fundit të shkurtit të gjithë po nguten të zgjedhin verore /martenica/ -..

botuar më 21-02-28 6.05.PD