Eмисия новини
от 22.00 часа

Nga 8057 teste u zbuluan 482 të infektuar me Covid-19 për 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit, 482 të infektuar rishtas me koronavirus u zbuluan në vend nga 8057 teste, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më pak se 6 për qind e mostrave janë pozitive. Numri i pacientëve të konfirmuar që nga..

21.01.21 09:48 |

Vaksinimi mbart një rrezik më të ulët të komplikimeve pas koronavirusit

"Komplikimet nga infeksioni i koronavirusit janë shumë herë më të shpeshta sesa rreziku i mundshëm i vaksinimit," tha Dr. Zllatko Dimitrov nga Shoqata Bullgare e Alergologëve për BNR. Sipas tij, në rastin e sëmundjes së Covid-19 ekziston një varg..

11.01.21 17:45 |

Pandemia ndikoi mbi shitjet e makinave

Në vitin 2020, shitjet e makinave të reja në Bullgari ranë me rreth 37 për qind, sipas të dhënave të Policisë së Trafikut. Shitjet e makinave të përdorura u zvogëluan me gati 18 për qind. Importuesit e makinave komentuan se goditja erdhi për shkak..

10.01.21 17:02 |

Forcimi i sistemit të qarkullimit të gjakut ndihmon në koronavirus

Forcimi i sistemit të qarkullimit të gjakut mund të ulë rrezikun e komplikimit te pacientë të sëmurë nga koronavirusi. Këtë e zbuloi në praktikën e saj doktoresha Iva Mirçanova. Te disa prej pacientëve të saj ajo përdor ilaçe për të forcuar..

20.12.20 15:08 |

Kush, ku dhe si mund të kërkojë ndihmë në rast infektimi me Covid-19?

Kush, ku dhe si mund të kërkojë ndihmë në rast infektimi me Covid-19? Çdo shtetas i huaj në vendin tonë që ndjen simptoma të ngjashme me infeksionin e koronavirusit mund të kërkojë menjëherë kujdes mjekësor. Në spitalet e Republikës së Bullgarisë nuk..

14.12.20 14:45 |

Në Bullgari 98 për qind nga njerëzit me HIV/SIDA janë të përfshirë në terapi

Më 1 dhjetor shënojnë Ditën Botërore për Luftimin e SIDA-së. Sivjet ajo kalon nën moton “Solidaritet global, shërbim i zhdërvjellët”. Pavarësisht nga avancimi në luftimin e kësaj sëmundjeje tinëzare, HIV vazhdon të jetë një nga problemet kryesore..

01.12.20 13:49 |

Pirja e duhanit dhe ajri i ndotur shtojnë rrezikun nga Covid-19

Fotografi nga sateliti për nivelin e ndotjes së ajrit mbi Evropën vërtetojnë lidhjen midis ajrit të ndotur dhe rrjedhës më të rëndë të Covid-19. “Zonat më të ndotura përkojnë saktësisht me vendet ku në nivelin e popullsisë ka një rrjedhë më të..

25.11.20 06:15 |

Bullgaria është në të gjitha listat e BE-së për vaksina kundër Covid-19

Vendi ynë u përfshi në të gjitha listat e BE-së për vaksina potenciale dhe në momentin në të cilin do të ketë, ajo do të jetë furnizuar. Këtë e tha në një mbledhje pune lidhur me menaxhimin e krizës së koronavirusit Kryeministri Bojko Borisov. Ai..

17.11.20 16:15 |

Prodhimi industrial në Bullgari është i kërcënuar

Nga fillimi i Covid krizës afro 10 për qind nga të punësuarit tek ne ishin nën karantinë ndërsa fletat për pushimin mjekësor për shkak të infeksionit janë 27 mijë. Ka ndërmarrje të cilët rrezikojnë të pezullojnë punën për shkak të mungesës së..

05.11.20 16:22 |
Rosen Millanov

Skandal parlamentar për refuzimin e mbajtjes së maskave

Pavarësisht nga rastet në rritje të Covid-19 dhe nga shtrëngimi i masave antiepidemike, deputetët në parlamentin bullgar refuzojnë në mënyrë demonstrative të mbajnë mjete personale mbrojtëse në sallën plenare. Kështu ata japin një shembull të keq..

23.10.20 16:32 |
Всички новини: днес | вчера