Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ndan mbi 12 milion euro për preparate për trajtimin e Covid-19

Foto: BTA

Në mbledhjen e sotme të rregullt qeveria ndau më shumë se 12 milion euro për blerjen e preparatit Remdesivir për trajtimin e infeksionit të koronavirusit. Fondet do të sigurojnë 36 000 shishe të ilaçit me një dërgesë mujore prej 6 000 shishe brenda 6 muajve.

“Analiza e situatës epidemike në vend tregon se në javët e fundit ka pasur një rritje të incidencës së infeksionit të koronavirusit dhe numri i pacientëve të shtruar në spital që kërkojnë përdorimin e ilaçit po rritet proporcionalisht”, tha Ministri i Shëndetësisë Prof. Kostadin Angellov .


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD