Eмисия новини
от 00.00 часа

Koalicioni qeverisës nuk do të shpërbëhet për shkak të luftës në Ukrainë

Institucionet në Bullgari janë nën kontroll dhe kjo po ndodh kryesisht për shkak të prokurorisë, tha Kryeministri Kirill Petkov pas një takimi me bizneset për krizën në Ukrainë dhe pasojat për Evropën dhe Bullgarinë. Kryeministri është i..

15.03.22 12:06 |
Ivan Geshev

Prokurori i Përgjithshëm kërkon një monitorim më të rreptë të BE-së mbi Bullgarinë

Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev kërkoi nga eurodeputetët intensifikimin e dialogut me institucionet evropiane dhe monitorimin më të rreptë. Duke folur para grupit LIBE të Parlamentit Evropian, i cili monitoron demokracinë dhe shtetin e së..

27.01.22 15:01 |

Liderët evropianë me reagime për aksidentin tragjik në Autostradën “Struma”

Liderët e institucioneve evropiane reaguan për incidentin tragjik në Autostradën “Struma”: “Ngushëllimet më të sinqerta për familjet dhe miqtë e të vdekurve në aksidentin tragjik të autobusit në Bullgari. I uroj shërim të shpejtë të plagosurve. Në..

23.11.21 16:31 |

Presidenti do të mbledhë sa më shpejt parlamentin e ri

Në kohë sa më afërt, pas shpalljes së emrave të deputetëve, do të mbledh Kuvendin Popullor. Besoj se palët do t'i kapërcejnë mosmarrëveshjet në emër të një të ardhmeje të përbashkët dhe do të ketë një shumicë të qëndrueshme. Kështu deklaroi..

15.11.21 15:23 |

Presidenti u bëri thirrje bullgarëve të votojnë më 14 nëntor

Zgjedhjet e prillit dhe korrikut e lanë Bullgarinë pa një qeveri të rregullt. Vendi përballet me detyra urgjente. Ndër to është edhe miratimi i buxhetit të shtetit, tha në një fjalim parazgjedhor kreu i shtetit Rumen Radev. Shumë shtetas nuk..

12.11.21 15:14 |

Qeveria propozon që universitetet të lëshojnë diploma të përbashkëta

Dy ose më shumë universitete për të trajnuar studentët së bashku dhe për të lëshuar diploma të përbashkëta. Kjo parashikon një projekt-ligj për ndryshimin e Ligjit të Arsimit të Lartë, miratuar nga Këshilli i Ministrave sot. Me ndryshimet,..

25.08.21 19:53 |
Departamenti i Thesarit të SHBA

Sanksionet e SHBA-së – vlerësimi i tranzicionit ose apeli i radhës për luftim real të korrupsionit

Korrupsioni në Bullgari ka rrënjë të thella në sistemin politik dhe ekonomik të vendit. Problemet dhe pasojat tashmë dalin jashtë kufijve kombëtare – tha Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në hapjen e Këshillit të Jashtëzakonshëm të Sigurisë i..

08.06.21 13:31 |
Ivan Geshev

Rrezik i “luftës së hapur” midis institucioneve dhe një ftesë për një takim

Kryeprokurori Ivan Geshev ftoi Zëvendës Kryeministrin dhe Ministër të përkohshëm të Brendshëm Bojko Rashkov në një takim pune. Njoftimi erdhi pasi qeveria akuzoi prokurorinë në orvatje për të ndërhyrë në punën e saj. Arsyeja për pozicionin e..

02.06.21 19:32 |

“Një maratonë nëpër vatrat e kulturës bullgare” që të mund të ruhet historia e gjallë

Një referencë e shpejtë e bërë në fjalorin shpjegues lidhur me rëndësinë e fjalës “vatër kulture” tregon  se ky është një institucion kulturor për përhapjen e dijeve dhe të kulturës, tepër aktiv në periudhën e Rilindjes Kombëtare Bullgare...

30.04.21 11:10 |

Prindërit duan mësim në dhomat e klasës

Organizatat e prindërve dalin për të protestuar para Ministrisë së Shëndetësisë me kërkesë për të rivendosur frekuentimin për të gjithë nxënësit - nga klasa 1 në të 12. Në letra të hapura për parlamentin, ministrat e shëndetësisë dhe arsimit,..

17.03.21 15:18 |
Всички новини: днес | вчера