Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prokurori i Përgjithshëm kërkon një monitorim më të rreptë të BE-së mbi Bullgarinë

Ivan Geshev
Foto: BGNES

Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev kërkoi nga eurodeputetët intensifikimin e dialogut me institucionet evropiane dhe monitorimin më të rreptë. Duke folur para grupit LIBE të Parlamentit Evropian, i cili monitoron demokracinë dhe shtetin e së drejtës, Geshev tha se në muajt e fundit përparimi i Bullgarisë në drejtësi është fshirë.

Ai theksoi se në dy zgjedhjet e fundit parlamentare, prokurorët konstatuan “anashkalim të ligjit”. Ministria e Brendshme po përpiqet të kapë kompetencat e pushtetit gjyqësor. Për shkak të luftës mes institucioneve, Bullgaria kthehet drejt krimit që nga vitet 90-të. Reformat e planifikuara gjyqësore nuk do të përmirësojnë drejtësinë, por ndjekin qëllime politike për mbajtjen e posteve dhe kontrollin mbi magjistratët, paralajmëroi Geshev.


Më shumë nga rubrika

Këtë fundjavë Plovdvi do të jetë mikpritës i Festivalit të artit rrugor 6Fest

Këtë fundjavë – më 21 dhe 22 maj, në Plovdiv do të zhvillohet programi kryesor i Festivalit të Arteve Rrugore 6Fest. Edicioni i dhjetë jubilar është pjesë e programit të Plovdivit - Kryeqyteti Evropian i Kulturës. Të shtunën, më 21 maj ,..

botuar më 22-05-21 6.50.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale do të jenë nga 10 deri në 13 gradë, në kryeqytet do të jetë 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga veriperëndimi. Temperaturat maksimale do të rriten dhe do të lëvizin ndërmjet 28..

botuar më 22-05-20 8.25.MD
Kryeministri Kirill Petkov

Kryeministri i bëri thirrje Presidentit për të thirrur Këshillin Konsultativ të Sigurisë Kombëtare për Maqedoninë e Veriut

Kryeministri Kirill Petkov i bëri thirrje Presidentit Rumen Radev që të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare për gjendjen e negociatave ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai theksoi se qeveria e tij nuk do të ndërmarrë veprime nën..

botuar më 22-05-20 7.56.MD