Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Qeveria propozon që universitetet të lëshojnë diploma të përbashkëta

Foto: arkiv

Dy ose më shumë universitete për të trajnuar studentët së bashku dhe për të lëshuar diploma të përbashkëta. Kjo parashikon një projekt-ligj për ndryshimin e Ligjit të Arsimit të Lartë, miratuar nga Këshilli i Ministrave sot.

Me ndryshimet, Ministria e Arsimit dhe Shkencës dëshiron të inkurajojë bashkëpunimin midis institucioneve të arsimit të lartë duke krijuar specialitete të përbashkëta multidisiplinare. Studentët e regjistruar në to do të studiojnë disiplinat individuale në universitete të ndryshme. Institucionet e arsimit të lartë do të përdorin burime të përbashkëta dhe kapacitet akademik për përgatitjen e kuadrove në profesionet që kërkojnë njohuri dhe aftësi në fusha të ndryshme që janë të rëndësishme për zhvillimin e ekonomisë dhe shoqërisë.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD