Eмисия новини
от 19.00 часа

Arrest në shtëpi për njeriun që kërcënoi se do të vriste Kryetaren e Kuvendit Popullor Iva Miteva

Ljubomir Jakov, i cili kërcënoi të vriste Kryetaren e Kuvendit Popullor Iva Miteva, do të qëndrojë në arrest shtëpie me gjyshen e tij, vendosi Gjykata Rajonale e Sofjes. Avokati i tij tha se në këtë fazë i pandehuri nuk kishte dhënë një shpjegim për..

06.09.21 17:27 |
Rumen Radev

Rumen Radev: Presioni mbi Bullgarinë mbi temën e Maqedonisë së Veriut do të rritet

Presioni mbi Bullgarinë mbi temën e Maqedonisë së Veriut do të rritet në muajt e ardhshëm, tha Presidenti Rumen Radev, i cili është në Slloveni për Forumin Strategjik në Bled. Sipas tij, partitë nga të cilat varet formimi i qeverisë dhe..

01.09.21 20:03 |
Kryeprokurori Ivan Geshev

Kryeprokurori i Bullgarisë ruhet në tre mënyra

Kryeprokurori i Bullgarisë Ivan Geshev ruhet në tre mënyra - nga Ministria e Brendshme, Shërbimi Kombëtar për Mbrojtje dhe Byroja për Mbrojtje, e cila është nën udhëheqjen e tij. Kjo u tha nga Ministri i Brendshëm Bojko Rashkov në Komisionin..

27.08.21 19:24 |
Tomas Vajc

Tomas Vajc: Bullgaria ka pyje fantastike, një shoqëri të fortë civile dhe institucione të dobëta

Pyjet bullgare akoma kanë ruajtur një fond të mirë gjenetik, por duhet të ketë një aplikim më të rreptë të ligjit për mbrojtjen nga prerjet ilegale. Këtë e tha eurodeputeti austriak Tomas Vajc në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare...

13.07.21 09:55 |
Georgi Panajotov

Bullgaria është e angazhuar me Afganistanin edhe pas 11 shtatorit 2021

Bullgaria mund të marrë pjesë në trajnimin e forcave afgane të sigurisë edhe pas tërheqjes së kontingjentit të saj kryesor nga Afganistani. Pjesëmarrja e Bullgarisë në Fondin e Mirëbesimit për Mirëmbajtjen e Ushtrisë Kombëtare Afgane do të..

02.06.21 09:24 |

Komiteti Bullgar i Helsinkit: Viti 2020 hodhi sfida serioze ndaj të drejtave të njeriut në Bullgari

Viti pandemik 2020 tregoi se sa e rëndësishme është vendosja e bilancit të saktë midis kufizimeve të të drejtave të shtetasve dhe mbrojtjes së shëndetit të popullsisë. Ishim dëshmitarë të mbylljes së shteteve, të pamundësisë për udhëtime dhe kalimin e..

13.05.21 14:07 |

Helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore trajnojnë në qiellin mbi Sofje për 6 majin

Në qiellin mbi Sofjen sot helikopterë dhe avionë të Forcave Ushtarako Ajrore Bullgare do të bëjnë provë. Rasti është kremtimi solemn i 6 majit - Dita e Trimërisë dhe festë e Ushtrisë Bullgare. Makineritë do të kryejnë fluturime të përbashkëta në..

05.05.21 07:20 |

“Ora e Tokës” u jep një putër arinjve bullgarë

Me çdo një ditë që po kalon, ne njerëzit humbasim nga pak nga lidhja me natyrën - me këtë përmendje Fondi Botëror për Mbrojtjen e Natyrës së Egër organizon ngjarjen e vet më të madhe ndërkombëtare “Ora e Tokës”. Iniciativa Botërore sipas..

27.03.21 11:05 |

Bullgaria do të jetë organizatore e një sërë stërvitjesh shumëkombëshe të forcave të armatosura

Bullgaria po përgatitet për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake në shkallë të gjerë DefenderEurope 21 dhe SteadfastDefender – 21. Ato do të zhvillohen në periudhën maj-qershor nën udhëheqjen e Komandës së Trupave të Këmbësorisë së ShBA-së për..

21.03.21 09:15 |
Angell Kunçev

Nuk ka rrezik për procesin zgjedhor në kushtet e një pandemie

Nuk ka rrezik për procesin zgjedhor nëse ndiqen masat antiepidemike. Këtë e tha në një brifing Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Angell Kunçev. Deri më tani, më shumë se 24 000 anëtarë të komisioneve zgjedhore janë vaksinuar dhe vaksinimet do të..

18.03.21 15:36 |
Всички новини: днес | вчера