Eмисия новини
от 21.00 часа
Bujar Osmani

Bujar Osmani: Përfshirja e bullgarëve në Kushtetutë nuk bie ndesh me interesat e Shkupit

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë Veriore, Bujar Osmani, deklaroi se propozimi për përfshirjen e komunitetit bullgar në Kushtetutë nuk bie ndesh me interesat e Shkupit. Sipas Osmanit, vendi i tij nuk ka pasur asnjëherë problem me njohjen e..

07.10.21 18:00 |

Gjuhë e kuptueshme për të gjithë në shkollë – qëllimi i madh i pedagogëve-novatorë

Pesë vjet më parë, si mësuese e re, Aleksandrina filloi të jepte mësim në një qytet të vogël bullgar për fëmijët nga klasa e parë deri në të pestën. Por mësuesja e re u befasua kur zbuloi se shumë nga nxënësit e saj ishin analfabetë dhe dinin vetëm..

06.10.21 12:25 |

Komuniteti bullgar feston 200 vjetorin e Bollgradit

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev ishte mysafir i komunitetit bullgar në qytetin e Bollgradit të rajonit të Odesës, ku u hapën zyrtarisht ngjarjet jubile me rastin e 200 vjetorit të qytetit. Në përshëndetjen e tij, ministër..

25.08.21 19:44 |

Nxënësit nga fshati shqiptar Borje do të udhëtojnë deri në shkollë me një minibus të siguruar nga shteti bullgar

Që nga ky vit shkollor nxënësit në fshatin Borje në komunën Shishtavec në rrethin e Kukësit të Shqipërisë do të transportohen deri në shkollën e mesme në fshatin Shishtavec me një minibus të siguruar nga shteti bullgar. Deri më tani fëmijët duhej..

12.08.21 09:21 |
Zdenka Todorova

Politikanët tanë kujtohen për bullgarët në “Krahinat Perëndimore” vetëm para zgjedhjeve

Në librin e saj të ri "Drejt Caribrodit dhe për të" mbrojtësja e të drejtave të njeriut Zdenka Todorova ndërton një lloj ure midis të kaluarës dhe të tashmes, përmes përvojave dhe kujtimeve të figurave të rëndësishme në historinë tonë, për të bërë..

28.06.21 10:59 |
Edi Rama dhe Stefan Janev në Sofje

Shqipëria është e prekur nga mosmarrëveshja midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të zgjidhin problemet e tyre dypalëshe, bëri të ditur Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev para homologut të tij shqiptar, Edi Rama, në Sofje, transmetoi BGNES. Janev pranoi se kazusi midis Sofjes dhe..

09.06.21 09:32 |
Dy kryeministrat Edi Rama dhe Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev shqyrtoi perspektivën evropiane të Shqipërisë me Edi Ramën

Kryeministri Stefan Janev u takua me Kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, i cili është për vizitë në Bullgari më 8 dhe 9 qershor. Të dy kryeministrat diskutuan marrëdhëniet dypalëshe, çështjet aktuale në agjendën evropiane dhe rrugën e Shqipërisë..

08.06.21 23:07 |

U promovua dokumentari “Vendlindja dhe origjina” për minoritetin bullgar në Shqipëri

Para disa ditësh në godinën e Ambasadës Bullgare në Tiranë u promovua dokumentari “Vendlindja dhe origjina” për minoritetin bullgar në Shqipëri , njoftoi sot.com.al. Skenari i filmit është i z. Selim Hoxhaj, Konsull Nderi i Republikës së..

03.06.21 11:11 |
Ilijana Jotova dhe Zef Mazi duke shqyrtuar përparimin e Shqipërisë në rrugën drejt BE-së

Ilijana Jotova dhe Zef Mazi diskutuan përparimin e Shqipërisë në rrugën e saj drejt BE-së

Përparimi i Shqipërisë në rrugën drejt BE-së u diskutua në Sofje nga Nënpresidentja Ilijana Jotova dhe kryenegociatori i Shqipërisë me Bashkimin Evropian, Zef Mazi. Vizita e Mazit është pjesë e turneut të tij në kryeqytetet e vendeve anëtare, ku ai..

31.05.21 18:05 |
Foto: Shoqëria Bullgare e Hoteleve dhe Restoranteve

Bullgarët nga jashtë do të pushojnë tek ne me promovime speciale

Hotelet, restorantet dhe dyqanet bullgare do t’u ofrojnë zbritje të çmimeve të shërbimeve dhe produkteve të tyre bashkatdhetarëve tanë jashtë shtetit, të cilët kanë zgjedhur vendin tonë si destinacionin e tyre të pushimeve . Përfaqësuesit e..

08.02.21 11:19 |
Всички новини: днес | вчера