Eмисия новини
от 12.00 часа

Në treg nuk ka mish të infektuar pule

U zbuluan 109 tonë mish të infektuar pule nga Polonia, të cilat u konfiskuan, tha ministrja e bujqësisë dhe e ushqimeve Desisllava Taneva. 435 tonë të tjerë nga po ky prodhues u përpunuan në mënyrë termike. Asnjë kilogram nga mishi i ftohtë i pulës nuk hyri..

06.12.19 16:49 |

Mbi 100 tonë mish pule me salmonelë nga Polonia ka në tregun bullgar

Mbi 100 tonë mish pule i kontaminuar me salmonelë nga Polonia kanë ardhur në tregun tonë, pohojnë nga Agjencia e Ushqimeve. Një pjesë prej këtij mishi është konfiskuar dhe nuk ka të dhëna për konsumatorë të prekur nga sëmundja. Doktoresha..

05.12.19 15:36 |

Prodhuesit bullgarë shesin më shumë produkte të mishit dhe të qumështit

Mbi 550 kompani bullgare dhe ndërkombëtare, të cilët prodhojnë ushqime, pije dhe pajisje, lidhur me këtë industri, marrin pjesë në ekspozitën ndërkombëtare “Mesomania, Bota e qumështit, Bullpek, Salloni i Verës, Interfud&Drink dhe #Retail Show”...

08.11.19 13:39 |

Fermerët bullgarë ankohen për shkak të importit maqedonas të mishit të qengjit

80 tonë mish qengji nga Maqedonia pa vulat e detyrueshme të origjinës së mishit po ndodhen në tregun tonë – këtë e paralajmëruan nga Asociacioni Kombëtar i blegtorëve . Mishi maqedonas vjen nga thertorja në Kavadarci dhe hyn në Bullgari përmes Greqisë...

24.04.19 15:59 |

Mishi i qengjit i importuar nga Maqedonia e Veriut u përgjigjet standardeve të BE-së

Agjencia e Sigurisë së Ushqimeve bëri të ditur se mishi i qengjit i importuar nga Maqedonia e Veriut, i cili është në tregun bullgar, është absolutisht i parrezikshëm dhe u përgjigjet standardeve të BE-së. Ai disponon certifikatat e domosdoshme..

25.04.19 09:49 |
Всички новини: днес | вчера