Eмисия новини
от 07.00 часа

Ministri i mbrojtjes: Nuk do të dërgojmë kontingjent ushtarak në Ukrainë

“Bullgaria nuk do të dërgojë një kontigjent ushtarak në Ukrainë. Asnjë ushtar bullgar nuk do të shkelë atje derisa qeveria e përkohshme të jetë në pushtet.” Këtë e deklaroi në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tërnovo ushtruesi i detyrës së..

28.03.23 18:56 |

Vazhdojnë sulmet ruse në rajonin e Doneckut

Përleshje shoqëruan ditën e fundit të referendumeve të mbajtura në territoret e okupuara të Ukrainës. Moska pritet të shpallë rezultatet që më 27 shtator dhe deri më 1 tetor Duma e Shtetit do të shpallë zyrtarisht aneksimin e rajoneve të pushtuara,..

27.09.22 09:41 |

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi..

23.09.22 19:52 |

Valeri Todorov, ish-korrespondent i BNR në Moskë: Kremlini e vlerëson situatën si kritike

“Kremlini e vlerëson situatën si kritike” – kështu komentoi për EuroNews Bulgaria korrespondenti shumëvjeçar i Radios Kombëtare Bullgare në Moskë Valeri Todorov lajmin për mobilizimin e pjesshëm në Rusi. “Është një fakt interesant që numri i..

21.09.22 17:31 |
Dimitër Stojanov

Mobilizimi i ushtrisë ruse e zgjat luftën në Ukrainë

Ekziston një rrezik për sigurinë kombëtare të Bullgarisë, por nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë, tha Ministri në detyrë i Mbrojtjes Dimitër Stojanov në një konferencë për shtypin në Këshillin e Ministrave. Duke komentuar mobilizimin e..

21.09.22 13:56 |
Stefan Janev

Stefan Janev: “Ka muaj të vështirë përpara që kërkojnë mobilizim”

Dy orë pas betimit dhe marrjes së detyrës, qeveria e re e përkohshme mbajti mbledhjen e saj të parë. Sipas kryeministrit Stefan Janev, përparësia kryesore për kabinetin do të jetë përgatitja për zgjedhjet e 14 nëntorit dhe sigurimi që ato të..

16.09.21 15:45 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна