Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Stefan Janev: “Ka muaj të vështirë përpara që kërkojnë mobilizim”

Stefan Janev
Foto: BGNES

Dy orë pas betimit dhe marrjes së detyrës, qeveria e re e përkohshme mbajti mbledhjen e saj të parë. Sipas kryeministrit Stefan Janev, përparësia kryesore për kabinetin do të jetë përgatitja për zgjedhjet e 14 nëntorit dhe sigurimi që ato të ndjekin rregullat. Kryeministri theksoi gjithashtu disa probleme të trashëguara për t’u zgjidhur: “I tillë është kazusi me fondet e papaguara të industrisë së ndërtimit dhe është një nga problemet e shumta të vendosura qëllimisht me idenë për të dalë në pah në një kohë të caktuar - në menaxhimi i një kabineti teknik.” Situata është e ngjashme në sektorin e energjisë, ku është e nevojshme të rimendohet koncepti i zhvillimit të tij dhe ndryshime themelore strukturore. Stefan Janev tha gjithashtu se janë muaj të vështirë përpara, që kërkojnë mobilizim të plotë.


Më shumë nga rubrika

Angell Dimitrov

Dialogu për historinë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut sërish dështoi

Takimi i 15 -të i Komisionit të Përbashkët të Ekspertëve për Çështjet Historike dhe Arsimore të Bullgarisë dhe Maqedonisë Veriore përfundoi pa rezultate. Këtë e ka bërë të ditur bashkëkryetari i saj nga pala bullgare Angell Dimitrov. “Kolegët..

botuar më 21-10-22 8.35.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Një front i ftohtë do të kalojë në vend të shtunën. Nga veriperëndimi vranësia do të shtohet. Pasdite do të ketë reshje shiu në zonat perëndimore. Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 16 deri në 21 gradë, në Sofje deri në 17 gradë. Deri në..

botuar më 21-10-22 8.00.MD
Rumen Radev dhe Angela Merkel

Bullgaria kërkoi një plan operativ në rast presioni në kufijtë e jashtëm të BE-së

Në Bruksel, Presidenti Rumen Radev, i cili po merr pjesë në një takim dy ditor të Këshillit Evropian, diskutoi me kancelaren gjermane Angela Merkel veton bullgare mbi anëtarësimin në BE të Maqedonisë Veriore. Sipas tij, Merkel ka pranuar si kauzë..

rinovuar më 21-10-22 7.59.MD