Programi i ditës
Размер на шрифта
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumen Radev: Vendimi i Presidentit Putin për mobilizimin e pjesshëm do të përshkallëzojë konfliktin

Foto: BNR

Në Presidencë u mbajt një takim konsultativ i thirrur nga Presidenti Rumen Radev, ku u diskutuan pasojat nga përshkallëzimi i luftës në Ukrainë për sigurinë, ekonominë dhe sferën sociale. Radev theksoi se që në fillim të luftës, Bullgaria e denoncoi agresionin rus si kategorikisht të papranueshëm dhe bëri thirrje për zgjidhjen e konfliktit përmes diplomacisë. “Për fat të keq, ndjekja e fitores ushtarake me çdo kusht i mbyt thirrjet për paqe”, theksoi Radev. Ai vuri në dukje se vendimi i Presidentit Vlladimir Putin për mobilizimin e pjesshëm do të rrisë intensitetin e armiqësive, do të përshkallëzojë konfliktin dhe është një kërcënim për sigurinë me pasoja të vështira për t’u parashikuar. “Referendumet në një zonë luftimi, ku predha bien pranë kutive të votimit, janë një absurditet ligjor dhe Bullgaria nuk do t’i njohë ato”, tha gjithashtu presidenti bullgar.

Edhe pse aktualisht nuk ka një kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për sigurinë e Bullgarisë, po merren masa për minimizimin e tij - forcimin e kapaciteteve të mbrojtjes kombëtare dhe përmbushjen e angazhimeve në sistemin e sigurisë kolektive të Aleancës.

Radev theksoi se rreziqet e luftës nuk kufizohen vetëm në çështjet e sigurisë. Përshkallëzimi i konfliktit mund të ndikojë jo vetëm në furnizimin me gaz, por edhe me naftë, në prodhimin e karburanteve në vendin tonë, në funksionimin e termocentraleve të mëdha, në furnizimet nga deti, çka do të thotë thellim i krizës ekonomike dhe sociale. Sipas Radev, Evropa duhet të kërkojë mekanizma efektivë për të minimizuar pasojat e sanksioneve për ekonominë dhe qytetarët e saj. Ai u bëri thirrje partive të bashkohen përballë krizës dhe kërcënimeve dhe popullit të votojë që parlamenti i ardhshëm të ketë legjitimitet.


Më shumë nga rubrika

Rumen Radev (majtas) dhe Rexhep Erdogan

Presidenti Rumen Radev u takua me Rexhep Erdogan në Stamboll

Bullgaria dhe Turqia janë fqinjë në një rajon kompleks dhe sfidues afër luftës në Ukrainë, kështu që bashkëpunimi midis Sofjes dhe Ankarasë është i rëndësishëm për stabilitetin e Evropës Juglindore. Kështu deklaroi presidenti Rumen Radev pas..

botuar më 22-12-09 5.47.MD

Parashikimi i motit për 10 dhjetorin 2022

Gjatë natës së të premtes duke u gdhirë e shtunë do të mbajë vranësira dhe reshje të dobëta shiu në vende të veçanta në Bullgarinë perëndimore dhe jugore. Të shtunën më 10 dhjetor do të mbajë mot kryesisht i vranët. Pas ndalimit të..

botuar më 22-12-09 5.35.MD
Gëllëb Donev

Kryeministri Gëllëb Donev: Të gjithë e dinë se Bullgaria i plotëson kriteret e Shengenit

Kriteret për anëtarësimin e Bullgarisë në Shengen, të cilat janë tërësisht teknike, janë mbuluar nga vendi ynë në vitin 2011. Këtë e dinë mirë të gjithë pjesëmarrësit në zonën Shengen, përfshirë qeveritë e Holandës dhe Austrisë. Këtë e deklaroi..

botuar më 22-12-09 5.21.MD