Eмисия новини
от 14.00 часа

Njeriu i plagosur nga rrufeja nuk është në rrezik

Gjendja e të plagosurit nga stuhia e djeshme është jashtë rrezikut për jetën. Sipas drejtorit ekzekutiv të Spitalit të Urgjencës “Pirogov”, Dr.Valentin Dimitrov, pacienti ka rreth 20 për qind djegie në trupin e tij, por ai është adekuat dhe..

28.09.22 11:08 |

Vendi filloi të dalë nga një valë tjetër e Covid

Matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave Prof. Nikollaj Vitanov, i cili monitoron parametrat e pandemisë së koronavirusit në vend, njoftoi se këtë javë numri i pacientëve me Covid në spital do të fillojë të ulet. Shkalla e vdekjeve do të..

09.08.22 11:46 |

Katër rajone në Bullgari mbeten në Fazën 0 për Covid-19

Katër rajone në Bullgari mbeten në Fazën 0 sipas Planit Kombëtar Operativ të përditësuar për përballimin e pandemisë Covid-19, sipas të dhënave në Portalin Kombëtar të Informacionit. Bëhet fjalë për Pleven, Veliko Tërnovo, Tërgovishte dhe Shumen...

26.07.22 18:42 |

Covid-19 është i rëndë në 5 për qind të pacientëve në spital

Infeksioni me koronavirus është i rëndë vetëm në 5 për qind të pacientëve të shtruar në spitale. 4 për qind e shtretërve spitalorë janë të zënë dhe nuk evidentohet asnjë ngarkesë në sistemin shëndetësor. Këtë e bëri të ditur në Kuvendin Popullor..

20.07.22 17:11 |

Do të vendosen masa kufizuese kundër Covid-19

Më shumë se 1000 raste me Covid raportohen çdo ditë në vend, paralajmëron Kryeinspektori Shtetëror Shëndetësor Doc. Angell Kunçev. Prandaj, ai do të propozojë që autoritetet të marrin masa sipas një plani të ri pandemik. Ndër to janë mbajtja e..

13.07.22 11:42 |

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin..

07.07.22 09:35 |

Për të dytën ditë radhazi nuk ka të vdekur me Covid të konfirmuar

123 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit ose 117 më pak se një ditë më parë. Mbi 68 për qind e personave të sapo infektuar nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 10.8 për qind e 1134 testeve të kryera janë pozitive, krahasuar me..

27.06.22 09:37 |

Për të dytën ditë radhazi, përqindja e mostrave pozitive të Covid po rritet

92 janë rastet e reja me Covid në vend për 24 orët e fundit, 29 më pak se një ditë më parë. Mbi 56.5 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 8.95 për qind e 1028 testeve të kryera janë pozitive dhe u rritën në..

20.06.22 09:38 |

Numri i pacientëve me Covid në vend është në rënie të vazhdueshme

Në 24 orët e fundit u regjistruan 189 raste të reja me Covid në vend ose 7 më shumë se një ditë më parë. Mbi 61 për qind e të infektuarve rishtazi nuk kanë vaksina. 4 për qind e 4673 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg...

02.06.22 09:34 |

Tashmë ka më pak se 75 000 pacientë aktivë me Covid në vend

Në 24 orët e fundit u regjistruan 182 raste të reja me Covid në vend, ose 134 më pak se një ditë më parë. 66.5 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina. 4.35 për qind e 5434 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg...

01.06.22 09:51 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера