Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pacientët e regjistruar me Covid ranë nën 27 000

Foto: EPA/BGNES

643 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet u ulën me 223 në krahasim me një ditë më parë. Mbi 59.7 për qind e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 16 për qind e 3997 testeve të kryera ishin pozitive, krahasuar me 16.67 për qind të treguesit të mërkurën, sipas portalit coronavirus.bg.

Të sëmurët regjistruar aktiv ranë me 12 398 persona në 26 574. Në spitale u shtruan 68 të infektuar. 48 prej tyre ose 70.59 për qind nuk ​​ishin të vaksinuar kundër Covid-19. Të shtruarit u rritën me 8 në 425. Në terapi intensive janë 35 të infektuar.

Në 24 orët e fundit u regjistruan 2 vdekje me Covid të konfirmuar. Të dy nuk ishin të imunizuar. U shëruan 13 039 veta.

Të mërkurën u bënë 2269 vaksina.


Më shumë nga rubrika

Një autostradë e re do të përmirësojë lidhjen me Maqedoninë e Veriut

Agjencia “Infrastruktura Rrugore” shpalli një prokurim publik për projektin për ndërtimin e autostradës “Gjueshevo – Dupnica”. Itinerari do të ofrojë një lidhje komode ndërmjet Korridorit të Transportit Trans-Evropian "Orient/Mesdhetar Lindor", përgjatë..

botuar më 22-08-09 5.36.MD

Kufizohet kërkesa për mbajtjen e maskave

Nga e enjtja, 11 gusht, maska mbrojtëse kundër Covid-19 do të duhet të përdoret vetëm kur vizitoni objektet mjekësore, farmacitë, optikët, institucionet e specializuara për ofrimin e shërbimeve sociale. Maskat do të kërkohen gjithashtu në transportin..

botuar më 22-08-09 5.12.MD

“Bulgargaz” nuk mund të shpallë çmimet e gazit në kohë

Problemi i lidhjes së dytë të gazit midis Greqisë dhe Bullgarisë është ndërtimi i papërfunduar. Ne presim një orar për zbatimin nga ndërtuesi dita ditës, tha për bTV Ministri Rajonal Ivan Shishkov. Është e mundur që interkonektori me Greqinë të..

botuar më 22-08-09 3.17.MD