Eмисия новини
от 15.00 часа
Nikolla Vapcarov

Bullgaria i përulet kujtimit të poetit Nikolla Vapcarov

Më 23 korrik në kryeqytet do të mbahet një ceremoni përkujtimore në lidhje me 80-vjetorin e vdekjes së poetit të madh bullgar Nikolla Vapcarov. Ceremonia do të mbahet në Memorialin “Garnizonno strelbishte” (Poligoni i Garnizonit), aty ku u..

23.07.22 08:35 |
Monument i Penço Sllavjekov në Brunate

Kujtimi i poetit Penço Slavejkov do të kremtohet në Itali për tre ditë

Komuna e Brunate, rrethi i Lombardisë, do të shënojë 110 vjetorin e vdekjes së Penço Slavejkovit. Poeti i madh bullgar vdiq atje në moshën 46 vjeçare më 10 qershor 1912 në qytetin mbi liqenin Komo. Për nder të shoqërueses së poetit Sllavejkov..

10.06.22 06:10 |

Kujtim për Botevin edhe jashtë Bullgarisë

Çdo vit më 2 qershor bullgarët nderojnë kujtimin e poetit-revolucionarit Hristo Botev dhe të Vdekurve për Lirinë e Bullgarisë. Brezat mirënjohës bëjnë homazhe dhe vendosin kurora dhe lule përpara monumenteve të shumta të Botevit në Bullgari...

02.06.22 13:01 |

146 vjet pas vdekjes së Hristo Botevit po e kërkojmë të vërtetën

Është sërish 2 qershori, dita kur përulim kokën në nderim të heronjve që vdiqën për lirinë e Bullgarisë. Në këtë ditë tingëllojnë sërish sirenat, kujtojmë sërish këngët rebele, vendosim lule para monumenteve të Botevit dhe Levski - dy heronjtë më..

02.06.22 08:54 |

Fishekzjarr solemn me rastin e 146 vjetorit e veprës heroike të Hristo Botevit

Me një fishekzjarr solemn në qytetin Vraca sonte do të festohet 146 vjetori i veprës së madhe të poetit revolucionar Hristo Botev dhe çetës së tij. Presidenti Rumen Radev pritet të mbajë fjalim me rastin e Ditës së Botevit dhe të të vdekurve për..

01.06.22 18:12 |

Premierë e antologjisë së letërsisë bullgare në Bruksel

Antologjia “Lumi i fjalëve”, që përfshin tekste nga letërsia bashkëkohore dhe klasike bullgare të përkthyera në anglisht, frëngjisht dhe gjermanisht, do të prezantohet më 30 janar në Bruksel. Hartuesja e antologjisë dhe përkthyese kryesore është..

30.01.22 08:05 |

174 vjet nga lindja e poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev

Më 6 janar Bullgaria feston ditëlindjen e heroit kombëtar, poetit dhe revolucionarit të madh Hristo Botev. I lindur në Kallofer në vitin 1848, ai emigroi në Vllahi për shkak të dashurisë së tij për lirinë. Punon si përpunues teksti në gazetën..

06.01.22 11:06 |

Fjalët do të marrin fjalën gjatë Festivalit Ndërkombëtar Letrar të Sofjes

“Fjalët e kanë fjalën” është motoja e Festivalit të nëntë Ndërkombëtar Letrar të Sofjes. Ngjarja më e madhe letrare në Bullgari do të zhvillohet midis ditëve 7 dhe 12 dhjetor, ku për vit të dytë të radhës që të gjitha ngjarjet, takimet dhe..

05.12.21 13:35 |

Një nga artisët më të njohur bullgarë Mihaill Bellçev feston përvjetorin e tij

Këngëtari, poeti dhe autor i dhjetëra hiteve, Mihaill Bellçev është ndër artistët më të njohur dhe më të dashur në fushën e estradës bullgare. Në gusht ai mbushi 75 vjeç. Mihaill Bellçev do ta festojë jubileun e vet me një koncert në sallën 1 të..

08.11.21 11:24 |

“Shkronjat bullgare” u kthyen në Bullgari

Instilacioni artistik “Shkronjat Bullgare” me stola në formë të shkronjave bullgare u rikthye në Bullgari. Pesë prej stolave tashmë u ekspozuan në Ministrinë e Jashtme me rastin e Ditës së Iluministëve Popullorë. Shkronjat „Ж“, „З“, „Ч“ dhe „Я“..

01.11.21 17:23 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера