Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një pllakë përkujtimore u vendos te monumenti i Hristo Botevit në Havana

Foto: BTA

Në monumentin e Hristo Botevit në kryeqytetin e Kubës është vendosur një pllakë bronzi me mbishkrimin “Ai që bie në luftë për liri, ai nuk vdes”. Kështu, busti i revolucionarit, i cili qëndron në pjesën historike të Havanës së Vjetër, tashmë është përfunduar plotësisht, njoftoi Ambasada e Bullgarisë në Kubë në faqen e saj në Facebook. Fjalët nga poezia "Haxhi Dhimitër" e poetit dhe revolucionarit bullgar janë shkruar në dy gjuhë - bullgarisht dhe spanjisht.

Monumenti u inaugurua gjatë festimeve për Ditën Kombëtare të vendit tonë dhe zë një vend qendror në bulevardin bregdetar “Avenida del Puerto” në kryeqytetin kubanez.

Në ceremoninë e hapjes morën pjesë mbi 300 të ftuar - përfaqësues të lartë të udhëheqjes kubane, diplomatë dhe miq të Bullgarisë dhe Kubës.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Panairi i Gjuhëve në qendër të Sofjes

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Përkthyesve dhe me rastin e Ditës Evropiane të Gjuhëve (26 Shtator), Kopshti i Qytetit në Sofje mirëpret Panairin e Gjuhëve. Në të do të prezantohen tetëmbëdhjetë gjuhë, njëzet institute kulturore, ambasada dhe..

botuar më 23-09-30 10.25.PD
Stefan Komandarev

Kandidati për “Oscar” “Mësimet e Bllagës” mori 7 “Trëndafila të Artë” në Varna

“Mësimet e Bllagës”të Stefan Komandarev dhe “Diada” e Jana Titova ndanë çmimin e madh për një film artistik në edicionin e 41-të të Festivalit të Kinemasë Bullgare “Trëndafili i Artë” . Juria në Varna theksoi se të dy filmat janë “fenomenal,..

botuar më 23-09-29 10.14.PD

Rajna Kabaivanska: Opera është bota ime

Çdo vjeshtë, sopranoja e famshme bullgare Rajna Kabaivanska, e cila jeton prej vitesh në Itali, mbledh të talentuar të rinj të operës nga e gjithë bota në masterclass-in e saj në Universitetin e Ri Bullgar – masterclass-i i parë në Bullgari, i..

botuar më 23-09-28 3.30.MD