Eмисия новини
от часа

Sa më shumë, aq më mirë – kërkesat për shtëpi pritjeje në Bullgari po ndryshojnë

Pushime në det apo në mal, por jo në hotel, por në një bujtinë ku ndihesh pothuajse si në shtëpinë e vet. Këtë verë, bullgarët dhe të huajt po rizbulojnë masivisht gëzimet e vogla të jetës, mes gjelbërimit dhe qetësisë një hap larg qendrave turistike..

28.08.23 17:05 |

Çdo gjë bullgare është shumë e gjallë dhe emocionuese në sytë e fëmijëve që kthehen nga jashtë

Çdo vit, gjatë pushimeve verore, fëmijët e familjeve bullgare që jetojnë jashtë kthehen në Bullgari. Shpesh, shumë prej tyre e kuptojnë vështirë, madje nuk e flasin aspak bullgarishten.  Në shumë raste, familjet e tyre janë të llojit të përzier, ku..

17.08.23 07:15 |

Njerëzit mund të pushojnë në plazhin tuaj pa u shqetësuar, thotë presidentja e WTTC Julia Simpson

Unë fola me një numër ekspertësh të cilët janë të bindur se nuk ka ndotje në Detin e Zi. Informacioni që është shfaqur është pjesë e një fushate negative që nuk bazohet në fakte. Mund t'i deklaroj botës me përgjegjësi se Deti i Zi është i pastër..

24.07.23 11:24 |

Bullgarët zgjedhin gjithnjë e më shumë Greqinë Veriore jo vetëm për pushime, por edhe për investime

Dhe këtë verë, një pjesë shumë e madhe e bullgarëve do të zgjedhin plazhet e Greqisë fqinje, pavarësisht rritjes serioze të çmimeve, duke arritur deri në 30% në disa vende. Por edhe një trend tjetër po thellohet. Përveçse një vend për pushime,..

22.06.23 07:15 |

Velingrad gëzon interes të madh turistik në mes të një dimri jashtëzakonisht të ngrohtë

Hotelierët në rajonin e Velingradit raportojnë sezonin më të fortë të dimrit të katër viteve të fundit, për shkak të anulimit të kufizimeve anti-epidemike dhe dimrit të ngrohtë. Aktualisht, në qytet dhe në Rodopet Perëndimore ka po aq turistë sa..

14.01.23 10:35 |

Na pret një sezon dimëror "i nxehtë", i kombinuar me inflacion të pandërprerë

Aktualisht rezervimet për vendpushimet tona dimërore po shkojnë shumë mirë dhe ndihet optimizëm në degën turistike. Bullgaria po përgatitet të mirëpresë afro 1.2 milionë të huaj deri në fund të marsit 2023, parashikon Instituti për Analiza dhe..

15.12.22 07:15 |

Vjeshta në Sofje nga këndvështrimi i dy francezëve

Çfarë mund t'i bëjë dy francezë nga Parisi të vizitojnë Sofjen në vjeshtë, përveç një ftese miqësore? Zhull dhe Artur zëvendësojnë për disa ditë kryeqytetin francez me atë bullgar, për të shijuar motin e mirë dhe për të prekur një botë më të qetë..

19.11.22 13:25 |

“Me kokën poshtë” – një shtëpi tërheqëse u bë hit në Bregdetin tonë Jugor të Detit të Zi këtë verë

Nëse gjatë kësaj vere udhëtoni nëpër rrugën e vjetër, e cila lidh Çernomorec dhe Sozopoll, përpara jush do të paraqitet një pamje e çuditshme -një shtëpi e kthyer me kokën poshtë me një makinë në formë breshke të vogël të verdhë të markës “..

10.07.22 13:15 |

Ministria e Shëndetësisë paralajmëron se pandemia nuk ka mbaruar

Në prag të festës së madhe të krishterë të Ngjalljes së Krishtit, Ministria e Shëndetësisë rikujton se pandemia nuk ka përfunduar ende dhe koronavirusi vazhdon të jetë një kërcënim për shëndetin.Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë mbajtjen..

21.04.22 17:42 |

Modele franceze bëjnë ski në pistat e vendpushimit “Pamporovo”

Top modelet franceze kanë zgjedhur vendpushimin “Pamporovo” në malin Rodope për pushimet e tyre dimërore. Lou Ruat dhe Lara Gautier janë parë në shpatet e vendpushimit dimëror. Të dyja modelet u bënë të famshme për pjesëmarrjen e tyre në..

26.02.21 13:40 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна