Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pushimet e majit do t'i japin një shtysë të fortë sezonit turistik veror

Rumen Draganov
Foto: BGNES

Më shumë se 1 milion udhëtarë priten në Bullgari për Pashkët, tha për BTA Rumen Draganov, drejtor i Institutit për Analiza dhe Parashikime në Turizëm. Në një periudhë prej rreth 5 vitesh, Pashkët bien në fillim të majit, dhe zakonisht atëherë raportohet për shumë udhëtime intensive. Kjo gjithashtu do t'i japë një shtysë të fortë sezonit të verës përgjatë Detit të Zi.


Në fillim të majit, nga këto mbi 1 milion udhëtime, pritet që pjesa kryesore të jetë prej bullgarësh për shkak të bashkimit të festave . Vetëm për Pashkët vizitat e të huajve në Bullgari do të kalojnë shifrën 80 mijë. Për të gjithë muajin maj pritshmëritë janë që të huajt të jenë mbi 800 mijë dhe pushimet e bullgarëve në vend të jenë rreth 1.5 milion. Priten të ftuar nga vendet fqinje – Rumania, Greqia, Turqia, Serbia, Maqedonia e Veriut. Çmimet e natës do të jenë nga 30 deri në 125 euro për person.


Foto: BGNESПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Maja Stançov Kamëk është një xhevahir në kurorën e Rodopeve Perëndimore - një eko-shteg i ri në bashkinë Llëki

Bashkia Llëki e Rodopeve po punon për ndërtimin e një eko-shtegu të ri që do të çojë drejt majës emblematike Stançov Kamëk, mësojmë nga faqja e internetit bgtourism.bg. Maja është 1299 m e lartë dhe fjalë për fjalë qëndron mbi qytetin Llëki. Tani pjesa..

botuar më 24-07-14 8.40.PD

#Buzlluxha: simboli komunist bullgar është bërë i famshëm në Instagram

Monumenti i braktisur në majën Buzlluxha është bërë i famshëm në Instagram, duke zënë vendin e 10-të në renditjen e ndërtesave të braktisura më të vizituara në botë. Të dhënat e kompanisë së sigurimeve Alan Boswell Group, e specializuar në..

botuar më 24-07-13 9.30.PD

Një tren turistik me vagonë retro do të udhëtojë në linjën e binareve të ngushta në korrik

Një tren special me vagonë ​​retro do të udhëtojë çdo të shtunë dhe të diele gjatë korrikut në një itinerar nga stacioni Septemvri deri në stacionet Velingrad dhe Cvetino dhe në drejtim të kundërt me rastin e Festave të 51-ta Kulturore të Velingradit...

botuar më 24-07-02 3.52.MD