Eмисия новини
от 17.00 часа
Kirill Petkov dhe Kllaus Johanis

Kryeministri Petkov u takua me homologun rumun Nikollae Çuka

Kryeministri Kirill Petkov po qëndron për vizitë në Bukuresht, ku u takua me homologun rumun Nikollae Çuka dhe Presidentin rumun Kllaus Johanis. Gjatë takimeve u diskutua bashkëpunimi në projekte infrastrukturore dhe energjetike në dobi të..

29.04.22 19:36 |

Ndërpriten përkohësisht kërkimet për bullgarët e zhdukur nga zjarri i tragetit

Për arsye sigurie, autoritetet greke po tërheqin tragetin e djegur nga Korfuzi në një port tjetër, pavarësisht thirrjeve të të afërmve të 10 personave të zhdukur, mes tyre 7 bullgarë, për të vazhduar kërkimin e të afërmve të tyre dhe për të mos..

22.02.22 17:48 |

Mbetet i paqartë fati i bullgarëve të zhdukur pas zjarrit të shpërthyer në tragetin pranë Korfuzit të Greqisë

Mbetet i paqartë fati i 11 personave të zhdukur pas zjarrit të shpërthyer në tragetin pranë Korfuzit të Greqisë para disa ditësh. 7 prej të zhdukurve janë bullgarë, bëri të ditur para Televizionit Kombëtar Bullgar Mitko Dimitrov - Drejtor i..

21.02.22 10:20 |

Do të rifillojë së punuari linja e tragetit Ruse-Gjurgevo

Ministri i Transportit Nikollaj Sëbev u takua me Ministrin rumun të Transportit dhe Infrastrukturës Sorin Grindianu si pjesë e një nisme për të lehtësuar trafikun midis dy vendeve. Në takim, të dy ministrat ranë dakord për rifillimin e linjës së..

28.01.22 17:47 |

Vendvotimi i parë bullgar në një traget

Për herë të parë në një traget bullgar, i cili do të niset sonte nga porti i peshkimit në Burgas, do të hapet një qendër votimi. Kjo është me kërkesë të kapitenit të anijes Pllamen Panajotov. Seksioni do t'ju shërbejë 28 marinarëve që punojnë në..

09.07.21 15:38 |

Ndalon lëvizja e tragetit nga Varna deri në bregun lindor të Detit të Zi

“Heronjtë e Sevastopolit” – trageti i fundit në linjën midis Varnës, Çernomorskut dhe Potit pushoi së lëvizuri. Anija lundruese është pronë e firmës shtetërore “Qendra Detare Kualifikuese Bullgare”, por për shkak të koniunkturës së keqe të tregut..

01.09.20 10:15 |
MPJ-ja e Bullgarisë

Turistët bullgarë mbeten të bllokuar në ishullin grek Samothrake

Për të katërtën ditë me radhë mbi 1500 turistë, kryesisht bullgarë dhe rumunë, janë bllokuar në ishullin grek Samothrake për shkak të dëmtimit të dy trageteve, të cilat lundrojnë në vijën nga Kamariotisasi deri në Aleksandrupolis. Vlladimir Pisançev,..

14.08.19 11:33 |
Mamuka Bakhtadze (majtas) dhe Bojko Borisov

Bullgaria dhe Gjeorgjia krijuan një korridor digjital

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij gjeorgjian Mamuka Bakhtadze , i cili është për vizitë zyrtare në Bullgari. Takime zhvilluan dhe delegacionet e të dy shteteve. Ushte diskutuar bashkëpunimi në fushën e infrastrukturës,..

16.04.19 13:43 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера