Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Do të rifillojë së punuari linja e tragetit Ruse-Gjurgevo

Foto: mtc.government.bg

Ministri i Transportit Nikollaj Sëbev u takua me Ministrin rumun të Transportit dhe Infrastrukturës Sorin Grindianu si pjesë e një nisme për të lehtësuar trafikun midis dy vendeve. Në takim, të dy ministrat ranë dakord për rifillimin e linjës së tragetit Ruse-Gjurgevo më së voni deri në qershor, për të lehtësuar trafikun kufitar.

Dy ministrat shprehën shpresën se rinovimi i urës së Danubit pranë Ruses do të fillojë këtë vit dhe do të përfundojë në pranverën e vitit të ardhshëm. Do të fillojnë gjithashtu punime intensive të hulumtimit të mundësive për ndërtimin e urave të reja midis dy vendeve. Pritet të nënshkruhet një rregullore në mars midis ministrive rumune dhe bullgare të transportit për të rregulluar kalimin e të gjitha automjeteve dhe pasagjerëve.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 19 majin

Gjatë natës vranësitë mbi rajonet ekstreme jugore do të çahen dhe zvogëlohen dhe do të jetë i kthjellët në të gjithë vendin. Era në shumicën e zonave do të pushojë. Paradite do të jetë e freskët, ndërsa në disa vende, kryesisht përgjatë rrjedhjes..

botuar më 22-05-18 8.25.MD
Karen Donfried

Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane është për vizitë në Bullgari

Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried është për vizitë në Bullgari më 18 dhe 19 maj. "Kjo vizitë e diplomatit më të lartë të SHBA në Evropë është tani për tani e fundit në një seri angazhimesh të nivelit të..

botuar më 22-05-18 7.53.MD

Italia merr një rol udhëheqës në grupin luftarak shumëkombësh në Bullgari

Me vendim të Këshillit të Ministrave, Italia merr rolin e "shtetit kornizë" të grupit luftarak shumëkombësh në Bullgari. “Roli udhëheqës i Italisë” do të thotë se ajo do të vendosë deri në 800 ushtarakë me armët, pajisjet dhe makineritë e..

botuar më 22-05-18 6.43.MD