Turistët bullgarë mbeten të bllokuar në ishullin grek Samothrake

MPJ-ja e Bullgarisë
Foto: BGNES

Për të katërtën ditë me radhë mbi 1500 turistë, kryesisht bullgarë dhe rumunë, janë bllokuar në ishullin grek Samothrake për shkak të dëmtimit të dy trageteve, të cilat lundrojnë në vijën nga Kamariotisasi deri në Aleksandrupolis. Vlladimir Pisançev, konsulli i përgjitshëm i Bullgarisë në Selanik, njoftoi se rreth orës 22.00 të së mërkurës pritet që të mbërrijë në ishull trageti “Andros Xhet”, i cili ka kapacitet për 600 njerëz dhe 75 automjete. Ai do të vazhdojë të lundrojë në këtë linjë edhe të enjten, derisa të evakuohen të gjithë turistët. Turistët bullgarë, të bllokuar në Samothrake, mund të marrin ushqim falas një herë në ditë në disa lokale afër portit, si dhe fjetje falas, bëri të ditur Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme. Ato janë siguruar nga autoritetet vendase.

Më shumë nga rubrika

Mbetet ndalimi për shitjen e tokës të huajve në Bullgari

Për shkak të kundërshtimit të organizatave të ndryshme Ministria e Bujqësisë tërhoqi nga parlamenti projekt-ligjin për tokën. Nga Ministria shpjeguan se tekstet do të korrigjohen deri në fund të vitit 2020. Kjo herën e radhës shtyn heqjen e moratoriumit për..

botuar më 19-12-06 7.01.MD

Në treg nuk kishte mish të infektuar pule

U zbuluan 109 tonë mish të infektuar pule nga Polonia, të cilat u konfiskuan, tha ministrja e bujqësisë dhe e ushqimeve Desisllava Taneva. 435 tonë të tjerë nga po ky prodhues u përpunuan në mënyrë termike. Asnjë kilogram nga mishi i ftohtë i pulës nuk hyri..

botuar më 19-12-06 4.49.MD

Bullgaria tërheq gjithnjë e më shumë investime në sektorin IT

Bullgaria, shteti më i varfër në BE, tërheq investime të mëdha të huaja në sferën e teknologjive të informacionit dhe të komunikacionit, shkruan gazeta “Financial Times”. Për katër vjet këto investime u rritën pesë herë, ndërsa sektori llogariti shitje për..

botuar më 19-12-06 4.34.MD