Некачествено болнично лечение и случаите на корупция са най-честите оплаквания на пациентите в България. Това заяви д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването.
Ето защо - за първи път в края на годината ще бъдат представени аналитични доклади за най-честите нарушения на правата на пациентите и за съдебната практика в здравната сфера.
Целта е да бъдат оценени кои са и как се решават проблемите, и това да послужи на съдебната система в изясняването на казусите, за да бъдат избегнати грешките в досегашните дела и спорове, свързани със здравеопазването.
Двата доклада, които ще бъдат изготвени до края на годината са главните компоненти от проекта „Обществена и юридическа защита на правата на пациентите“, финансиран по Програмата за подкрепа на НПО в България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 - 2014г, или по известен като Норвежкия механизъм.
Средствата са около 60 хил.лв., като 10 % е собствено финансиране на Центъра. Освен, че ще се анализират най-честите нарушения на правата на болните, ще бъдат избрани и изследвани съдебните решения по казуси, свързани със здравната сфера.
Повече подробности за това – чуйте от репортажа на Златина Йовкова.Коментатори във "Форум" тази седмица са политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - С поредния неуспешен опит за избор на председател на..
Европейската комисия открива наказателна процедура срещу България и още 22 държави от ЕС затова, че не са въвели изцяло европейските правила за киберсигурност. Крайният срок за въвеждането им е бил 17 октомври. Експертът по киберсигурност Владислав Венев е бил част от Работната група по създаване на Закона за киберсигурност в България през..
Най-добрите студентски проекти за комуникационна кампания на тема "GEN Z събужда града" бяха отличени в традиционния конкурс "Като Бернайс". Десетото юбилейно издание на фестивала "Денят на Бернайс", в чийто рамки се провежда конкурса и тази година се организира от Българското дружество за връзки с обществеността. Състезанието цели да..
Над 300 от произведенията на Владимир Димитров-Майстора , мисли, спомени и отношение към твореца от страна на 15-20 различни личности са включени в най-новото луксозно издание, посветено на големия български художник. Книгата е дело на екипа на художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. За корица е послужил..
В двата най-големи български града - София и Пловдив се проведе Национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и Фондация "Искам бебе". Целта е да се повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал, както и да се насърчи диалога между държавата,..
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с "Коледна приказка" , микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини в един спектакъл. Той ще се представи пред публиката на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини,..
За десета поредна година Студентският съвет при Софийския университет “Св. Климент Охридски“ организира най-топлото си събитие, приканвайки студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се включат в доброволческата инициатива “Минута за Коледа“ . Инициативата се провежда от 2015 година, като досега посланици на кампанията са..