Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дневник на крадеца" от Жан Жьоне - цветята на злото и еротиката на престъплението

Няма специален сезон за произведенията на високата литература - онази, която ни пронизва като с ледено острие и ни води из нажежения свят на плътните образи. Жан Жьоне с "Дневник на крадеца" е точно такава книга.

Животът на героите на Жьоне е част от неговия живот и може би заради това замахът, с който претворява уродливите образи на най-отчуждените в обществото - престъпниците, сутеньорите, проститутките -  в красива естетика, напомняща "Цветя на злото" на Бодлер, но в проза.

Жан Жьоне е певец на злото, на еротизма, на насилието и хомосексуалната любов и един от предвестниците на бийт поколението. Син на проститутка, която не познава, Жьоне от малък започва да краде, да влиза в затвора и да бъде гонен оттам заради "хомосексуални актове", след което обикаля Европа, като проститутка и бездомник. Комбинацията между изискан стил на писане и експлозия на еротиката и красивото във физиката на беззъбите затворници и нищетата им, може да ви накара да искате да препрочитате предното изречение и дори да си водите записки.

В студиото на радио София Темз Арабаджиева сподели, че "Жьоне представя своята психотерапия, защото цялата книга е психодрама на неговите преживявания и една жанрова автофикция. Изключително фин еротизъм, въпреки грубите щрихи, които налага" .

Това е книга, изповед на човек, който не страда от собствените си постъпки и ни води в крайността на екзистенциализма между любовта, бруталността, омразата, кражбата, престъплението, насилието и удоволствието.

"Дневник на крадеца" в много голяма степен е произведение на времето си. Появява се през 30-те години и се нарежда до Селин, Хенри Милър с "Тропик на рака" и Джордж Оруел с "На дъното в Париж и Лондон".

Жан Жьоне е бил високо ценен от интелектуалци като Жан Кокто, Жак Дерида,  Жан Пол Сартр и Симон дьо Бовоар, които пишат студия за него и са повлияни от разбиранията му.

Чуйте повече за романа "Дневник на крадеца" в разговора на Юлия Владимирова с Темз Арабаджиева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира първият "бавен хакатон" DisinfoHack 2025 за противодействие на дезинформацията

Студенти, експерти и технологични лидери в разработването на иновативни решения се обединяват в първия у нас "бавен хакатон“ DisinfoHack 2025. Целта е противодействие на дезинформацията. DisinfoHack 2025 е част от проект CoDE – Среда за противодействие на дезинформацията в България и се реализира от Стопанския и от Философския факултет на..

публикувано на 13.03.25 в 17:05

Стикирано МПС подлежи на репатриране дори и да го преместите в друг столичен район

В район "Младост" се поставят стикери-предписания на излезли от употреба автомобили (ИУМПС), които са изоставени на общински терени , съобщиха от Столичния инспекторат. Означените коли трябва да се преместят в рамките на дадения доброволен срок или да се предадат за рециклиране. Собствениците трябва да предприемат мерки преди издаване на..

публикувано на 13.03.25 в 17:03

Стихове на 10 езика ще звучат преди Световния ден на поезията

В навечерието на Световния ден на поезията – 21 март, в Читалище.то (ул. Лавеле 11, близо до метростанция "Сердика") ще се състои специална поетична вечер, организирана от Арт клуб, сдружение "Мулти култи колектив" и с участието на украинската поетеса Анна Багряна. "Миналата година беше първата такава вечер. Много ми хареса и ме вдъхнови...

публикувано на 13.03.25 в 15:58

Преди частичния вот в неделя: Какво искат жителите да се промени в столичния район "Оборище"?

На 16 март 2025 г. ще се проведат частични местни избори за нов районен кмет на “Оборище”. За първи път местната администрация прави кампания за стимулиране на гражданската активност. Регистрираните кандидати за кмет са седем. За тях ще може да се гласува както с машини, така и с хартиени бюлетини. До извънредните избори се стигна след..

публикувано на 13.03.25 в 15:51

Втората си книга Димитра Попова написа по приказен куклен спектакъл

Куклената актриса Димитра Попова е част от театрална формацият "Сенджу" от самото ѝ създаване. Завършила е актьорство за куклен театър в класа на проф. Румен Рачев и е магистър е по образователен и терапевтичен куклен театър. Първият спектакъл на "Сенджу" интерпретира японската приказка "Дъщерята на самурая" за времето от XIII век. А..

публикувано на 13.03.25 в 15:03

СОС: Строителството на метрото поскъпва с 30%

Конкурсът за главен архитект на Столичната община отново влезе във фокуса на общинските съветници. Вчера ресорната комисия по архитектура дебатира относно процедурата за провеждане на конкурса и излезе със становище, в което призовава кмета Васил Терзиев да обяви нова такава. А днес се очаква да бъдат публично оповестени и одобрените кандидатите..

публикувано на 13.03.25 в 14:46

Великите сили в битка за ценните изкопаеми ресурси

Ресурсите, които са необходими, за да се реализира един енергиен преход и съхраняването на енергията, която произвеждаме, са във фокуса на вниманието в новото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". “За постигането на един енергиен преход са изключително ценни ресурсите,..

публикувано на 13.03.25 в 14:43