Новооткритите случаи на онкологични заболявания сред българите за една година са 36 хиляди, посочи доц. Иван Костов, директор на Първа АГ-болница "Св. София", на кръгла маса за профилактика и лечение на рака на млечната жлеза. Форумът е под патронажа на парламентарната комисия по здравеопазване.
По данни от Националния раков регистър за 2012 година починалите от злокачествени заболявания през 2012 г. са 18 157. Най-честото злокачествено заболяване сред жените е ракът на млечната жлеза - 26.4 на сто, посочи доц. Иван Костов, директор на Първа АГ-болница "Св. София".
Увеличението на новооткритите случаи се дължи на ранната диагностика. Ракът на млечната жлеза е лечим, когато е открит навреме, допълни доц. Костов. Той отбеляза, че в България са подобрени диагностиката, лечението и профилактиката на рака на гърдата.
През 3-те години, в които работя в Първа АГ „Св. София“ и там колегите активно се занимават с профилактика и с лечение на рак на гърдата, постигнахме много и сме амбицирани да продължим да работим в тази посока.
При фамилнообременени жени първият клиничен преглед за карцином на гърдата трябва да се извърши на 30-годишна възраст, подчерта доц. Георги Байчев, лекар от Военномедицинската академия.
По думите му всяка втора година трябва да се извършва мамографски преглед сред жените между 40 и 50-годишна възраст, и всяка година - за жените на възраст 50-60 години. Ракът на гърдата не засяга само болните и лекарите, това е проблем, засягащ цялото общество, каза председателят на Народното събрание Цецка Цачева по време на форума.
Доц. Любомир Киров,общопрактикуващ лекар и председател на сдружението на общопрактикуващите лекари, обясни за "Хоризонт", че той задължително обеснява на пациентките си как да правят своя профилактичен преглед:
Ако жените свикнат и се научат сами да правят профилактиката си, би било чудесно. Много често те ме питат – ама защо? Целта е не да си поставиш диагноза, а да си свикнеш с гърдите си така, че да ги познаваш като дланта на ръката си. И най-малкото нещо ще ти направи впечатление като промяна.
Профилактиката, която жените си правят, плюс профилактичните прегледи, които правим - това задължително трябва да се прави.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.