Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна строителството на автомагистрала „Струма“ между Кресна и Сандански

Снимка: Кети Тренчева
Ако до 2018 година няма одобрен проект за трасето на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле и избран изпълнител, рискът за загубим европейското финансиране е реален. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на брифинг по повод символичното начало на строителните дейности на лот 3.3 от Сандански до Кресна.

Отсечката от Сандански до Кресна, чието изграждане на практика започна от днес, е дълга 24 километра. Релефът на трасето е предимно равнинен, климатът е почти средиземноморски, което е предимство за строителните дейности. Вероятно това, както и опитът на консорциума, изграждал лот 2 от Дупница до Благоевград, даде основания на Министър Лиляна Павлова да заяви, че очаква предсрочно изпълнение на обекта.

Според Камен Пешов, представител на  консорциума, който ще строи лот 3.3 на АМ „Струма“, предизвикателства няма да липсват.

Проектът за участъка от Благоевград до село Крупник, наречен лот 3.1, също е одобрен, като в момента усилено вървят процедурите по отчуждаване на терените. Най-проблемен остава лот 3.2 през дефилето - заради трудния терен и претенциите на природозащитните организации.

Министър Павлова предупреди, че има реална опасност от загуба на европейското финансиране, ако не се постигне консенсус по  някой от възможните варианти на магистралата през Кресненското дефиле.

Към момента най-приемливият вариант е главен път Е-79 да бъде едното трасе на магистралата за движение в посока „Кулата“, а в посока София да се изгради ново трасе по съществуващ стар път през селата Стара Кресна, Ощава, Мечкул, като двете платна да се съединят при пътен възел Симитли.

Всички, които обаче използват най-натоварената пътна артерия в България, трябва да се въоръжат с търпение още няколко дни. Задръстванията в дефилето са постоянни и неизбежни заради извършващото се обрушване на опасните скални скатове, които след това ще бъдат покрити с предпазни мрежи.

Чуйте повече по темата от репортажа на Кети Тренчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42