Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени от БАН:

5% от научните открития водят до иновационни продукти, но работим при унизителни условия

Снимка: Златина Йовкова
Проблемите с финансирането на българската наука и развитието й са трупани в продължение на години, но ние за пореден път се опитахме да ги поставим по време на бюджетната процедура за 2017 година, коментираха учените от БАН. Именно заради липсата на диалог с политиците се стигна и до днешното открито Общо събрание, заяви проф.дхн Никола Малиновски, директор на Института по оптични материали и технологии.

Около 5% от научните открития водят до иновационни продукти, които имат пряко въздействие върху икономиката, но няма как да се предвиди кои точно ще бъдат тази открития и кога ще се стигне до резултат. Именно за това се финансира цялата наука, което явно не е ясно за управляващите, посочиха учените.  Проф. Лъчезар Аврамов, член на Съвета на настоятелите на БАН посочи, че трябва да се ръководим от Стратегическият документ „България 2020“, част от програмата „Европа 2020“, която предвижда 3% от БВП на страната да отива за наука.

Около 500 са младите учени, които работят в БАН, а условията при които го правят и заплащането, което получават са обидни и унизителни, заяви от своя страна Венелин Хубенов, асистент в Института по микробиология.

Предложенията, които се приеха на Общото събрание са: юридическа възможност да се оспори бюджета за 2017 г. в частта за БАН и Българската селскостопанска академия пред ВАС; жалба в Комисията за защита от дискриминация при упражняване правото на труд. Сезиране на националния омбудсман за дискриминация чрез заплащане и сезиране на европейския комисар по наука за систематични нарушения на националната програма за реформи, която се отнася за достигането на определени нива от БВП на всяка държава за финансирането на наука научни изследвания. Учените също така предложиха да провеждат открити заседания като това, докато не бъдат чути от политиците




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България

Декарбонизацията и ролята на енергийните общности и технологиите в България е във фокуса на дискусионен форум, който се провежда в Дома на Европа. Целта е да насочи общественото внимание върху приоритетната за Европейския съюз тема – изграждане и ползотворно функциониране на енергийните общности, като важна част от енергийния преход...

публикувано на 17.07.24 в 10:17

Червен код за опасни горещини в почти цялата страна

Червен код за опасни горещини в почти всички области на страната обявиха за днес от НИМХ. Оранжев код е обявен единствено за областите Бургас, Варна и Добрич. Ще бъде слънчево, след обяд с незначителна купеста облачност. Ще духа слаб, в Източна България умерен вятър от изток-североизток. Ще се задържи горещо с максимални температури между 38° и..

публикувано на 17.07.24 в 07:35

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24