Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Коларов: Зимата не може да уплаши човек, който обича природата

Въпреки студеното време, станала популярна в социалните мрежи инициатива набира все повече привърженици - разходките на Кирил в планината.

"Трябва да гледаме това, което е сътворила природата. Трябва да се върнем към корените си - земята, въздуха, светлината", каза в студиото на "Ритъмът на столицата" инициаторът и водач на тези разходки - йога учителят Кирил Коларов.

Първоначално е бил само с кучето си. И му хрумва идеята да "запали" повече хора по полезните за здравето разходки, очарованието на общуването с природата и забележителностите около столицата. По думите му, има прекрасни близки до София места, които малко хора знаят.

"Идеята беше хората, които не обичат да ходят или не успяват да се организират, да разберат за тях и да ги видят. На 20-30 минути ходене от София човек може да се озове в прекрасна дива природа. От Боянското ханче до Боянското езеро пеша е около 20 минути. И човек спокойно може да се освежи, да се наслади на гледката, да диша чист въздух, преди да започне деня си", даде пример Кирил Коларов. 

Отначало в разходките трудно се включвали нови хора, но всеки отишъл споделял, че му харесва. Най-възрастният участник сега е оперна певица на 84 години, която е пример за жизненост за цялата група.

"Това е допинг, естествен наркотик, който човек получава от природата... Всеки ден е добре да ходим пеша. Това е задължително за хората над 30 години. Това е най-естественото движение за човека. Според медиците, полезно на ден е изминаването пеша на 10 км. Но в забързаното ни ежедневие рядко отделяме време за това", казва още специалистът.

За начинаещите са подходящи леки преходи - до Боянското езеро и скали, разположени над тях. Групата е посещавала Драгалевския манастир, пещерата "Очите на Бога" до Луковит, Земенския пролом.

Кирил Коларов се занимава с йога от 19 години, въпреки че е инженер по управление на летателни апарати. Преподава в детски градини, училища и висши училища, сред които Националното музикално училище - „Любомир Пипков“, Музикалната академия, Университета по архитектура строителство и геодезия.

Още от съветите му за подготовката за планинските разходки, за маршрутите, както и за здравословен начин на живот - чуйте в прикачения звуков файл!







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10