Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обективна необходимост ли е идеята за „зелена икономика“ или ефектен рекламен трик?

Снимка: Pixabay.com
Накъде ще се развива идеята за пълноценно и отговорно използване на ресурсите, доколко има необходимост от регулации в тази посока и какви са моделите, по които екосъобразните бизнеси могат да се развиват без държавна подкрепа? Отговорите на тези въпроси потърсихме в нашата „Радиоприемница“ заедно с Нено Димов от Института за дясна политика и Георги Стефанов от природозащитната организация WWF - България.

Що е то „зелена икономика“ и имаме ли нужда от такова понятие?

„Зелената икономика“ е един вече наложил се термин, който означава, че хората са преосмислили своя начин на икономическо и техническо развитие и целят не просто правенето на пари на всяка цена, а с мисъл за бъдещите поколения. Така разтълкува станалата изключително актуална и популярна тема за отговорно използване на ресурсите в икономиката Георги Стефанов.

Според Нено Димов обаче, няма как да бъдем отговорни към нещо, за което не знаем как ще се развие. Отговорност пред бъдещите поколения е първата химера, на която стъпва изобщо идеята за устойчиво развитие, защото отговорността е само хипотетична. Ние не можем да носим отговорност пред бъдещите поколения, защото нямаме идея пред какво те ще бъдат изправени.


Човекът ли е най-големият враг на природата?

Според данните на WWF, както и утвърдени международни организации и банкови институции, човекът и човешката дейност оказват негативно влияние на биоразнообразието. Преди всичко трябва да знаем, че режем клона, на който седим, уточни Георги Стефанов.

Според Нено Димов обаче, подобно мислене води към максимата „Има човек, има проблем“. Факт е, че има видове, които изчезват, и е факт, че в цялата история на планетата има видове, които изчезват, и такива, които се появяват.  Благодарение на  човека са се появили много видове. Човекът е допринесъл и за флората и за фауната. Тоест, това е един перманентен процес, в който едно нещо изчезва и друго се появява. Не населението е проблемът. Замърсяването на въздуха, генерирането на отпадъци, липсата на питейна вода, замърсената питейна вода - това са сериозни екологични проблеми, те не са глобални, те са регионални сериозни проблеми. Глобалното затопляне не е екологичен проблем, а политически.


Субсидии и регулации


Според Георги Стефанов, ако бизнесът не се адаптира и не се води към новите тенденции, той фалира. В сектор енергетика например все още 10 пъти повече субсидии се получават конвенционалните изкопаеми фосилни горива, които са един основен проблем за замърсяване, спрямо зелената енергия. И това е проблемът.В България не е по-различен случаят.

Нено Димов допълва: Не трябва да бъде субсидирана нито въглищната енергия, нито соларните паркове. Те трябва да бъдат оставени на реалната конкуренция, защото така стимулът към новото е много по-голям. Колкото повече субсидираме, толкова повече ще забавим естествените процеси, които ще се случат.

Още от тезите на участниците в разговора - вижте във видеото.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Някои вече усетиха сладостта от членството

"Форум", 28.01.25: Шенген – наша изстрадана и заслужена привилегия

Двамата събеседници във "Форум" за тази седмица - Георги Захариев и Алексей Пампоров , провокирани от водещия Лъчезар Христов, днес коментираха следните теми: Нощният транспорт на София. Спиране на нощни автобусни линии от Столичния общински съвет. Настояване от изпълнителната местна власт за преразглеждане на решението. Шенген – изстрадана..

публикувано на 28.01.25 в 18:40

Работна група ще действа за привличане на работници и туристи от чужбина

Министърът на туризма Мирослав Боршош ще оглави работна група , която ще координира лично всички институции, от които зависи по-бързото издаване на туристически и работни визи, така необходими за развитие на българския туризъм. Това съобщи пред БНР-Радио София д-р Сийка Кацарова, председател на Българският съюз по балнеология и СПА..

публикувано на 28.01.25 в 17:06

Парамедиците са готови да подпомагат дефицитните медицински сестри в училищата

В училищата медицинската помощ най-често се налага при инциденти, травми и неотложни състояния, показва анализ, направен от Съюза на парамедиците в България. Членовете на тази организация са квалифицирани именно в оказването на първа помощ. Затова от съсловния съюз изтъкват, че назначаване на парамедици в училищата може много да..

публикувано на 28.01.25 в 16:05

"Академия за Родители" ще отличи компаниите, подкрепящи своите служители с деца

На 17.02.25 г. "Академия за Родители" ще отличи български работодателски компании, подкрепящи своите служители с деца. Целта е останалите компании да бъдат мотивирани да се погрижат по-добре за служителите си. Номинациите се събират до 31 януари 2025 г., каза пред Радио София Мариела Станулова - основател на "Академия за родители“ и член на..

публикувано на 28.01.25 в 15:35
Мая Цанева

Нова платформа ще подпомага поколението 50+ за намиране на работа и кариерно развитие

Съвременните реалности на трудовия пазар изискват нови и още по-гъвкави решения, включително и заради повишаването на възрастовата граница при активно работещите служители. Young Talents.bg 50+ /“Млади таланти 50+”/ е новата платформа за подпомагане в търсенето и намирането на работа, кариерното развитие, обучение и менторство на зрели..

публикувано на 28.01.25 в 15:33
Надя Василева

Технологиите трансформират пазара на труда, неавтоматизиращите умения стават валутата на бъдещето

Изминалата 2024-та беше поредната трудна година за работодателите , защото беше белязана от недостиг на кадри в някои сектори - отражение и на демографската криза и застаряващото население, продължи да нараства трудовата миграция . Хората преосмислят ценностите, пренареждат приоритетите и ценят все повече гъвкавостта и автономията...

публикувано на 28.01.25 в 14:56
Стела Христова-Сачи

Стела Христова-Сачи - за пътешествията в Индия, “Leela" и за пътя към себепознанието

Стела Христова – Сачи, която е артист, прекрасна дама, с която си говорим за изкуство с къна, освен това е лайф – коуч, специализирала в сферата на женската енергия, хенна – майстор, водещ на подкаста “Играта на живота“, педагог, лектор, ментор и пътешественик. Поговорихме именно за нейните пътешествия, които са пълни с истории, от интересни..

публикувано на 28.01.25 в 13:51