Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За трудовите отношения в бъдеще време

Снимка: архив

Как се променя пазарът на труда с оглед на все по-голямата автоматизация на работния процес и какви са новите изискания, които трудещите се, израснали в дигитална среда имат?

Отговорите потърсихме заедно с Лидия Шулева от българската търговско-промишлена палата и Милена Драгийска, част от мениджмънта на голяма верига хранителни магазини.

Тази година на икономическия форум в Давос беше представено едно представително международно изследване "Революция на работното място", което каза, че апокалипсисът по отношение на работните места се отлага в смисъл, че независимо, че много работни места ще бъдат заменени от машини и дигитализация, ще се създаде необходимост от нови работни места и професии и нетната величина е в полза на увеличаване на работните места.

Това коментира в ефира на Радио София Лидия Шулева. В същото време една друга световна статистика казва, че за последните 10 години само един от четирима работещи работи на трудов договор, а останалите - в алтернативни форми като самонаемане, дистанционна работа, споделена икономика, фрийланс, допълни още тя. Голямата пропаст между поколенията в момента е едно от основните предизвикателства в тази посока.

Какво търси новото поколение работещи, израснали в дигитална среда, попитахме и Милена Драгийска. Това ново поколение може да помогне на всеки от нас да се отвори към света и да спрем да мислим догматично. Това ново поколение е много по-свободно и с много по-високо самочувствие. Това са много взискателни в добрия смисъл на думата хора, които задават често въпроса "Защо?". И ако не сме готови да говорим съдържателно, това не работи. Едно от основните неща е откритостта. Също така те много държат на баланса между работа и личен живот. Което не значи, че не им се работи.  Тук става дума за едно напасване един към друг, което дори не е ново. Дупката между поколенията я е имало и досега, просто с помощта на дигиталното и технологичното задачата за работодателите става по-трудна.

Подробностите чуйте в звуковите файлове.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16
Светослав Иванов

Журналистиката като кораб в океана

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..

публикувано на 14.02.25 в 14:38

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..

публикувано на 14.02.25 в 14:17