Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първата детска градина в "Манастирски ливади" отваря врати до две години

Снимка: youtube.com
Първата детска градина на територията на квартал "Манастирски ливади" ще бъде изградена до края на следващата година. Това каза в откритото студио на "Радиоприемница" главният архитект на район "Триадица" - Иван Шишков. В един от най-младите квартали на София в момента няма нито забавачница, нито училище, което създава изключителни трудности на живеещите в него предимно млади семейства.

Тотална липса на инфраструктура, повече от 10 години изнемогваме от непрекъснатите строежи, а същевременно няма училище, няма детска градина, няма детска площадка. Сега се надяваме на така наречения "зелен остров", който ще представлява детска площадка с малка градинка. Чакахме 2 години да се освободи мястото от един бетонов възел, разказа в предаването Веселина Терзийска, жител на "Манастирски ливади".

Проблемът с бетоновия възел е решен, а до края на 2017-та трябва да бъде завършен и "зеленият остров", стана ясно от думите на архитект Шишков. Работи се и по улица "Костенски водопод" - едно от основните комуникационни трасета в района.

Реконструкцията на улицата предстои да завърши до края на годината. До две години трябва да бъдат завършени отчуждителните процедури по бул. "Тодор Каблешков", след което започва реконструкция и изграждането на трамвайното трасе по него. То ще бъде изградено в целия му габарит, както е предвидено по план на района, обеща арх. Шишков.

Напред във времето остава изграждането на "Зеления клин" - парково пространство, което трябва да започне от ниската част на "Манастирски ливади" и да стигне до Околовръстния път на София.

Строителство на частните терени в централната част на "Южен парк", който също влиза в границите на район "Триадица", няма да има, увери главният архитект на района.

По думите му, през 90-те години вече изградени паркови територии са били реститутирани по силата на съдебни решения, но към момента собствениците на тези имоти биха могли единствено да получат обзщетение за тях. По отношение на частните имоти в посока квартал "Хладилника" обаче, по силата на Общия устройствен план има възможност за изграждане на спортна инфраструктура, тъй като тези територии не се считат за усвоено парково пространство.

Целия разговор с Иван Шишков и Веселина  - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15