Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Време за книги

Зорница Китинска за новия (и не само) роман на Ерик-Еманюел Шмит

Наш гост в сутрешното "Радиокафе" е дамата, която е превела 16 от книгите на прочутия френско-белгийски писател Ерик-Еманюел Шмит.
Да, имах това щастие и тази привилегия и се надявам да не останат само 16 - с усмивка казва Зорница Китинска.

Интересна и доста нестандартна е личността на Ерик-Еманюел Шмит. Роден в Лион, свири на пиано, искал е да стане композитор, но щом видял Жан Маре в "Сирано дьо Бержерак", се влюбва в театъра и решава, че ще бъде писател. И успява.
Днес той е един от най-поставяните френски драматурзи (у нас се играят куп негови пиеси, сред които "Господин Ибрахим и цветята на корана", "Малки брачни престъпления", "Кики ван Бетовен" и "Хотел между този и онзи свят"), носител е на най-голямата френска награда за литература "Гонкур" през 2010-а за "Концерт в памет на един ангел", а от тази година е в състава на журито, което определя нейния носител. От 9 юни 2012 Ерик-Еманюел Шмит е академик (стол № 33) в Кралската академия за френски език и литература на Белгия. Защо в Белгия?! Защото живее в имение в Брюксел от 2002-ра, а от 2008-ма има белгийско гражданство. Има и свой собствен театър в Париж.

Шмит е изключително продуктивен автор. Тук с усмивка Зорница Китинска вмъква шегата, че няма преводач, който да превежда толкова бързо, колкото той пише и разказва (вече сериозно), че той самият споделя, че преди да "излее" книгата на белия лист толкова бързо, той дълго време я подрежда в главата си и щом седне да пише, вече е напълно готов.

За три книги на Ерик-Еманюел Шмит ни разказа Зорница Китинска, започвайки първо с "Нощта на огъня", преведена от Райна Стефанова, която първа открехна вратата за българския читател към Шмит, когато преведе "Евангелие според Пилат". И разказва за "Нощта на огъня", която самият Ерик-Еманюел Шмит определя като преживяване, за което споделя почти във всяко интервю в продължение на 20 години, за момент, в който се отделя от група екскурзианти в Сахара и прекарва една нощ под звездите, без да знае дали ще бъде открит. И чак сега събира сили да сподели тогавашното си мистично изживяване. Снимка

Зорница Китинска /на снимката/ продължава с най-новата книга на Ерик-Еманюел Шмит (преведена от нея) - "Когато бях произведение на изкуството" (на издателство "Леге Артис"), което определя кратко като малко "Пигмалион", малко "Фауст" и много Шмит. Тя вярва, че има много четящи хора в България, които не трябва да бъдат подценявани, които са отворени към различни автори, правят връзки, установяват приликите и разликите и откриват нови светове. Убедена е, че езикът на Шмит се отличава с достъпност (колкото и сложни и многопластови да са темите) и че в тази книга той не дава отговори, но ни кара да ги търсим.

И на финала стигаме до "Одисей from Багдад", първият роман, който Шмит пише по актуална тема. В нея става дума за иракски бежанец, който бяга от кризата след налагането на ембаргото там, писана е преди промените с бежанските потоци към Европа, но искам да препоръчам тази книга, за да спрем да разглеждаме тези хора като статистика. Тук Шмит се концентрира върху един човек, защото отделният човек носи трагедията в себе си.

А иначе от 16-те книги на така различния всеки път (като тематика, стилистика и търсения) Ерик-Еманюел Шмит, тя е най-силно привързана към четирите му сборника с разкази, които са великолепни. Театралът в него си прави непрестанно едни закачки и номера с читателя и дори аз, като преводач, често се смея в края на даден разказ, защото той е успял да ме подмами в капана... толкова е умел.

Чуйте разговора на Лили Големинова със Зорница Китинска.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29