Най-старото висше училище в България започва програма за целогодишно езиково обучение на ученици от първи до седми клас. През учебната 2017-2018 година езиковите курсове ще обхванат, освен английски език, и обучение по немски език. Те ще се провеждат в Департамента за езиково обучение.
"До сега не сме фокусирали вниманието си върху обучението на ученици, тъй като предимно се занимаваме с обучение на възрастни. Винаги е имало обучение на ученици от 1-ви до 7-и клас по английски език, новото за обучението по английски са обновените учебни системи, изцяло модернизирани, включващи доста комуникативни практики и мултимедийни продукти. Поради засиленото търсене на обучение по немски от страна на родителите, решихме да предложим и обучение по немски. Имаме готовност с нови, съвременни учебни системи, и това, което е най-голямото ни предимство, е обучението от университетски преподаватели", обясни пред Радио София Радостина Кисьова, преподавател в Центъра по чужди езици на Департамента за езиково обучение на университета.
Записването за езиковите курсове ще продължи до 25 септември, а входящите тестове за ниво са на 26 септември. На 16-ти септември департаментът организира Ден на отворените врати, където желаещите могат също да положат входящ тест, съобщи Кисьова.
По последни проучвания на Евростат България трайно заема незавидното предпоследно място по владеене на чужди езици в ЕС - българите учат чужди езици повече от всички други в ЕС, но научават най-малко, посочват от департамента. Едва 39 процента от хората в страната говорят чужд език, като това е далеч под нивото за Европа.
Още за обучението в Департамента за езиково обучение на Софийския университет - чуйте в звуковия файл!
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..