На днешния празник ще ви предадем атмосферата от честването във Велико Търново, където е центърът на тържествата в чест на 109 години от обявяването на Независимостта на България.
За празника и тържественото честване на площад "Княз Александър Първи" в столицата ще ни разкаже Ана Попова.
За тържествата в Перник очакваме подробности от Венцислав Андонов - художествен ръководител на ансамбъла за народни песни и танци "Граовска младост". Там празникът започна с изпълнения на духовия оркестър на града, а ансамбълът открива днес 59-ия си сезон.
Още в първия час на предаването ще разговаряме с директора на Националния военноисторически музей доц. д-р Соня Пенкова - за уникалния експонат, който може да бъде видян днес там - най-високото отличие на Царство България - орден „Св. св. равноапостоли Кирил и Методий“.
Ще чуете и покана от говорителя на Националния етнографски музей - Петър Кърджилов за предстоящия благотворителен концерт в подкрепа на изграждането на образователния център в музея.
Веселина Боянова от село Бърложица, община Сливница, ще ни разкаже за традиционния събор "При Дъбицата" по случай Независима България и 9 години читалище "Китка-2008", който ще се проведе утре. Организаторите са подготвили множество изненади - изложба базар на билки и кулинарни изненади и традиционния 100-килограмов качамак.
От Борисовата градина в столицата днес стартира велопоход „Заедно с велосипед“ - финалното събитие от провеждащата се в София Европейска седмица на мобиилността. Още за инициативата ще разберем от Божидар Янев.
Не пропускайте и рубриката "Незабравимите". В края на предаването ще чуем още акценти от културния афиш, подбрани от Катя Валисева.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..