Учителите от уеб платформата работят с ромски организации по места, с които заедно намират помещения (например читалища), които оборудват с компютри и там се обучават децата. За българчетата по света платформата дава възможност да се почувстват близо до техните връстници. Това е особено важно за тези от тях, които не са в големите градове, където има големи български общности, както и тези, които не могат да посещават българско училище.
Важно е да се уточни, че става дума за учене с реален човек, а не за общуване със софтуер. Оказва се, че в началото реакциите са били "доста предпазливи", но щом някой се престрашавал да използва платформата, той то харесвал и го търсел отново. И децата лесно въприемат тази алтернативна форма на обучение.
А всъщност най-първата реализирана идея на екипа е била предоставянето на възможност за учене на деца в болници, които са там за продължителен период от време и така са били принудително откъснати от учебния процес. И се е получило успешно, полезно и им дало силно чувство за удовлетворение, че са направили нещо добро, защото иновациите са главно за това - да улесняват живота на хората, да го правят по-добър.
В момента са в процес на изнасяне на външния пазар, като имат партньори из целия свят - "на шест континента, смело мога да твърдя, като за нашите партньори не предоставяме съдържание, а по скоро им даваме инфраструктурата и помагаме методически на различни образователни организации и корпорации", казва Светлана Савова.
Вторият ни гост - с награда за най-иновативно предприятие, е един от основателите на Тickey, които са разработили възможност за плащане чрез смартфон. И за това четирима от шестимата основатели само преди дни бяха наградени в класацията за най-добрите 30 под 30 (става дума за тези четирима, които са под 30 години като възраст).
Същественото при нас е, че скъпоструващи устройства като валидатори и автомати, са интегрирани в смартфона, обяснява Димитър Димитров. През август те внедряват създадената от тях система в два града - Варна и канадския Шербрук.
Всичко това - с подготовката и реализирането, се случи в рамките на два месеца. За сравнение, в София би трябвало да стартира проект за интегриррана билетна система, който да бъде завършен в рамките на две години. Иначе в момента в София тяхната система се прилага експериментално на 9 местростанции, на които има специални турникети за плащане със смартфон. Първият им реализиран проект е бил в Англия, за фериботи, които там са част от градския транспорт.
Изобщо към случващото се в града и градската мобилност са насочени разработките на Tickey искат да обхванат и паркирането и велосипедите под наем. Иначе, според Димитър Димитров, големите "играчи" в сектора на така-наречените мобилни билети са три - Великобритания, Германия и САЩ, а конкретно в това, което нашата компания прави, сме лидери в световен мащаб, най-вече защото другите са още в етапа на лабораторните изпитания.
Преди две години, когато създателите представят Тickey на различни конференции, "големите" в сектора били доста шокирани, защото ние се появяваме отникъде, от една малка държава, с де факто готов продукт, за който те казваха, че в рамките на 2-3 години ще пуснат на пазара. Идеята хрумва на Димитър в началото на 2014 г. и година и половина по-късно продуктът е факт.
В нашия сектор нешата трябва да се случват бързо, защото работим с най-новите технологии - например, сензорите за близост, които използваме, са създадени в края на 2013 г. Изобщо в мобилните технологии 3-4 години, се равняват на десетилетия в други отрасли. От друга страна, много намалиха разходите за разработка и внедряване, което ни позволява да сме толкова бързи, разкрива нашият гост.
В момента са на финалната права в преговорите с градската управа на Лисабон. Вече провеждат тестове и скоро се надяват да внедрят Тickey. Там всъщност участваме в програма на общината, която се казва Smart Open Lisboa и цели да привлече колкото се може повече старт-ъп (стартиращи) компании, които да подобрят качеството на живот в града.
Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..
Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..