Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тест за ХИВ инфекция - най-рано месец след рисков контакт

Проф. Тодор Кантарджиев: Нелекуваните полови болести са входна врата за СПИН

проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС
Около 200 души годишно се инфектират с вируса на СПИН в България. Регистрираните болни, по данни от 2016 година, са близо 2700. Заразените, според специалистите са повече - между 3000 и 3500 души, т.е. близо 800 души не знаят, че са носители на вируса. Данните бяха оповестени от Националния център по заразни и паразитни болести по време на семинар, посветен на борбата с ХИВ.  Тенденция още от 2005-2006 г. борят на инфектираните мъже да в пъти по-голям в сравнение с жените. Над 80 процента са мъже, а 16% са жените. Това се дължи най-вече на инфектиране при сексуалните контакти в гей общността и т. нар. МСМ общност - т.е .мъже, които правят секс с мъже. У нас, за щастие, са единични случаите на предаване на болестта от майка на новородено, през миналата година дори няма такъв случай.

Най-често инфекцията се открива между 20- и 40-годишна възраст


Заразяването обаче е станало около 5 години по-рано. Най-много са случаите в столицата - 41 %, следва Пловдив с 13 процента, и Варна - 8 на сто. За лечението на болните у нас се използват над 30 вида медикаменти, отбелязаха специалистите. Проблем са огромният набор от резистентни мутации на вируса на ХИВ, както и токсичността на медикаментите, които болните трябва да  приемат всекидневно, цял живот.  

Проблемите в диагностиката и в лечението обобщи пред Радио София директорът на Националния център по заразни паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев:

"Като всяко заболяване, което се предава от човек на човек, така и ХИВ инфекцията и СПИН са важни за  здравето в нашата страна, защото само преди 30 години, когато бяха открити първите случаи, световното обществено мнение беше поразени. Въпреки направеното през първите години, се оказва, че епидемията засегна не само развитите икономически държави, но е огромен проблем в развиващите се страни. В нашата страна имаме ок. 200-250 случая на година, която говори за стациониране на нарастването на инфекцията, но това не трябва да ни успокоява.  Има опасна тенденция - намалява броят на хората, придобили инфекцията чрез използване на венозни наркотици, в замяна на това се увеличават случаите на мъже, контактуващи с мъже и също така на мъже, които контактуват с мъже и след това имат безразборни и много контакти с жени".

Мъжът много по-лесно заразява жената

Това е рискът при тази инфекция, посочи специалистът. Затова според него задължително младежите трябва да използват презервативи и да избягват честата смяна на партньори. Според проф. Кантарджиев, за да бъде ограничена инфекцията, е необходим стриктен контрол на полово предаваните болести:

"Това е сфера от общественото здравеопазване, която е силно занемарена в последните години. Самият факт, че имаме толкова голям проблем с безплодието в семействата, говори, че имаме безконтролно разпространение на зле диагностицирани и лекувани полово предавани болести".

90% от случаите на безплодие се дължат на нелекувани полови болести

Докато те не се поставят под контрол няма да можем да овладеем инфекциите от СПИН и ХИВ, защото те са вход за ХИВ инфекцията", посочи проф. Кантарджиев и изброи като рискови инфекциите ендоцервицит, херпес вирусните инфекции, хламидиалната инфекция и микоплазма гениталиум. Тези инфекции засягат и репродуктивните способности на жената.

Проблем в лечението на болните от СПИН е резистентността към някои от медикаментите. Експертите вече са доказали, че у нас има пациенти, които са се заразили с резистентни към някои от лекарствата вируси. В хода на лечението също може да настъпи резистентност. Без постоянно мониториране на резистентността, парите, които държавата дава за най-скъпото лечение на СПИН не се оправдават, смята проф. Кантарджиев.

Тест за ХИВ инфекция може да се направи най-рано месец след заразяването

Доц. Ивайло Алексиев от Националната референтна потвърдителна лаборатория за изследване за СПИН посочи, че при риск (непротектиран полов акт и др.) стандартен лабораторен тест за наличие на ХИВ инфекция може да се направи най-рано след месец. Бързият тест, който се направи и в полеви условия, няколко месеца по-късно. Те обаче са с по-ниска чувствителност.

"Напоследък навлиза в практиката пиенето на антиретровирусни медикаменти. Това се нарича преекспозиционна профилактика. Тя има странични нежелани ефекти. Освен това неизползването на презерватив и пиене на антиретровирусни медикаменти, може да предпази от ХИВ, но не и от други полово преносими инфекции".

Иван Димов от фондация Сингъл Степ коментира проблемите на младежите, с различна сексуална ориентация. Организацията работи за разкриване на общностен център в София, в който да се извършват и изследвания за ХИВ. Фондацията е създала онлайн чат за консултации на младежи и техните родители.

Още по темата чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29