Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Коледа“ от Димитър Ненов ще звучи тази вечер в Зала "България" - отново, след 25 години

Поканата ни за тази вечер е свързана със завладяващото ни този месец коледно настроение и… със Зала „България“.

От 19:30 ч. ще започне Концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на солисти и Смесения радиохор.

В програмата са включени две произведения - фрагменти от балета „Лешникотрошачката” на П. Ил. Чайковски и симфоничната поема „Коледа“ от Димитър Ненов.
Диригент е Марк Кадин, а солисти – сопраното Габриела Георгиева и баритонът Иво Йорданов.

В българската опера има бисери, които за позабравени или недооценени – отбеляза в ефира на Радио София Иво Йорданов. – А всяко по-малко известно произведение дава огромни възможности за изпълнителя. Разучих тази партия специално за този концерт – през последните 25 години у нас „Коледа“ от Димитър Ненов не е изпълнявана. Освен това доста труд и време са били необходими, за да се съберат нотите на този композитор и симфоничната поема да придобие завършената си форма.Музиката е построена върху фолклорни мотиви, а текстът е събиран от софийско-шопски коледарски напеви. Музиката те кара постоянно да танцуваш, да тропаш. Изключително е красиво, интересно и най-вече усмихнато.
Който успее да дойде в Зала „България“ довечера или да чуе произведението по радиото, ще остане приятно изненадан.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с баритона Иво Йорданов.

Симфоничната поема „Коледа“ на Димитър Ненов за смесен хор, солисти и оркестър е първото голямо вокално-симфонично творение отбългарски композитор, посветено на празника Рождество Христово. Създадена е в края на 40-те години на миналия век, с две подзаглавия  „Празнична оратория“ и „Битова картина върху шопски коледни песни“. Замислена е като сюита от 5 части като впоследствие композиторът създава и шеста част за финал.

В цялостен вид „Коледа“ е изпълнена на 7 януари 1944 година. Няколко десетилетия по-късно - през 1982-ра,по повод 80-годишнината на Ненов, творбата прозвучава отново в зала „България“. За това изпълнение големи заслуги има и Иван Стайков - един от последните ученици на композитора, който възстановява партитурата по оригиналните оркестрови щимове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Дигитални предприемачи и лектори от 20 страни идват на форум в София

Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..

публикувано на 14.02.25 в 16:14

Историята на първото училище "по художество", днес НХА, разказана в изложба

Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя  изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..

публикувано на 14.02.25 в 15:47
Петър Ганев

Петър Ганев: Отлагането на бюджета със седмица намалява ролята на срещата с еврогрупата

Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..

публикувано на 14.02.25 в 15:16
Светослав Иванов

Журналистиката като кораб в океана

Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..

публикувано на 14.02.25 в 14:38

Над 150 непознати писма на Любомир Пипков в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев

Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..

публикувано на 14.02.25 в 14:17