Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Пенков: Любимите марки не винаги са скъпи, стойността им е сантиментална

3
Снимка: goguide.com

В предаването "Шоколад" ви разказахме интересната история на Константин Пенков, археолог и колекционер, който тръгва по следите на най-старите, най-скъпите и най-ценените марки в света. Константин е успял да сбъдне мечтата на мнозина и да  превърне хобито си в професия. Започва да събира марки, когато е едва на 4 години, а днес е председател на Софийско филателно дружество "Петко В. Караиванов". Сдружението, което се намира на ул.Хан Крум № 7, събира колекционерите и техните страсти от цяла България.

Моята любима пощенска марка е на Канада. През 90-те години за първи път видях такава марка, тя ми беше изпратена от моята братовчедка, която живее там. Изображението е холограмно и представлява космическа станция. Това, че някои марки са любими на даден човек, не означава, че са скъпи, просто имат сантиментална стойност. И обратното, хората си мислят, че ако пощенската марка е от по-миналия век, тя е много скъпа. Това не е вярно, казва Константин.  

Княз Александър Батенберг, Елин Пелин, Матьо Македонски, Иван Славков, Симеон II са само част от популярните у нас филателисти. Енцо Ферари пък е известен не само с компанията си за екстра бързи и модерно-изглеждащи автомобили, но и с голямата си колекция от скъпи пощенски марки. Колекциите на тези хора могат да предизвикат възхищение у нас, но разпространен ли е този интерес сред младите хора в България днес? Снимка            

Има младежи, които се интересуват от филателия. Трябва обаче да възстановим връзката между младите и по-възрастните, защото тя някак е загубена. Има млади хора, които просто си купуват марки от пощата, но има и такива, които сериозно са се захванали с колекционерство, казва Константин.

Завладяващата история на първата марка в света „Черното пени“, историите на известните личности - колекционери, кои са най-ценените и желани марки и защо, можете да чуете в разговора на Луиза Лазарова с Константин Пенков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04

В обществото хигиената е всичко

Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" :   "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..

публикувано на 04.01.25 в 10:37

Освобождението на София, 147 години по-късно

За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..

публикувано на 04.01.25 в 10:15
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16