Античният комплекс, известен като Ларгото, се намира между пл. „Независимост“, бул. „Мария Луиза“ и станция „Сердика“. През следващите 10 години Столичната община ще отговаря за него, а решението е дълго чакано, определи зам.-кметът по образование и култура Тодор Чобанов.
Едно от първите нещо, които ще бъдат изградени, е музей в подземната зона на булевард „Мария Луиза“. В него ще бъдат експонирани римски находки от разкопките на комлекса „Сердика“, както и артефакти от Националния археологически музей:
Предвиждат се 3D визуализации, холограми, информационни елементи, като вече има заявки за антични възстановки заедно с клубове с такава насоченост. Тъй като тематиката на бъдещия музей е Римската империя, интерес за музейни възстановки има дори от клубове от Италия. Зам.-кметът Тодор Чобанов допълни, че ще бъдат създадени и детски занимални, които ще бъдат като тези в Музея за история на София.
Още - чуйте в звуковия файл.
В 9.30 от гражданска инициатива “Княжевецъ”, експерти и граждани на София, ще връчат на зам.-кмета по туризма Никола Барбутов, постамент с парче от 350-годишната княжевска минерална баня с мотото “Банята си тежи на мястото”. По-рано днес те внесоха и фиш за повишаването статута на банята в "Княжево“ като недвижима културна ценност "от местно..
Днес ще се заоблачи и над Източна България, и над по-голямата част от страната ще преобладава облачно време. През първата половина на деня слаб дъжд, примесен със сняг, ще превалява в централните райони на Северна България, съобщиха от НИМХ. В Дунавската равнина ще духа слаб източен вятър, а в източните райони – предимно слаб от юг-югозапад. Максималните..
Столичният общински съвет ще разгледа на днешното си заседание три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и общинските съветници Борис..
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..