Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската смъртност достигна най-ниското ниво, откакто има статистика

Грижа за новородени и диагностика на бременни с най-модерна апаратура в 28-те области на страната

Мащабен проект на Министерството на здравеопазването направи възможен достъпа до високоспециализирана модерна апаратура за пренатална и неонатална диагностика и за грижа на бременните жени и най-малките пациенти във всички 28 области в страната. Основната му цел -  намаляване на детската смъртност в България. През 2016 г. в страната са умрели 423 деца на възраст до 1 г. - коефициентът в сравнение с 2015 -та година е намалял от 6.6 до 6.5 на 1000 деца. Достигнатото равнище на детската смъртност е най-ниското в цялата история на демографската статистика в България.  За сравнение през 1970 година до 1-годишна възраст са умирали 27,3 бебета на 1000. Тенденция към снижаване продължава през годините, но все още е по-висока спрямо достигнатите средни стойности на показателя в ЕС - 3.69 деца на 1000. Анализът показва, че най-голям е броят на починалите поради някои състояния, възникващи през перинаталния период - почти половината. Затова диагностиката по време на бременността е изключително важна. През 2016 г. броят на недоносените новородени е 5 983, което представлява 9.2% от живородените.  

По проекта на Министерството на здравеопазването апаратура получиха неотнатологичните и акушеро-гинекологични отделения на 33 лечебни заведения във всичките 28 области на страната. Проектът приключи напълно в края на 2017 година и болниците вече ползват най-модерната апаратура, която съществува в момента.

Доставени са общо 436 високотехнологични медицински апарата, повече от предвидените първоначално 400. Проектът е финансиран от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм. Заради големия интерес от страна на медиците, са обучени и повече от предвиденото специалисти, обобщи пред радио София доц. Мариана Василева, директор на Дирекция "Международни проекти и електронно здравеопазване" на Министерството на здравеопазването:

Снимка"Проектът се нарича "Подобрено качество на пренаталната диагностика и на неонаталните грижи". Той е финансиран по  Програма БГ07 "Инициативи за обществено здраве, която от своя страна се финансира от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм за периода 2009-2014 г. Основната цел беше да допринесем за намаляване на броя на децата с вродени деформации и намаляване на детската смъртност. Тази цел успешно я постигнахме с дейностите, които сме изпълнили. Общата стойност на проекта бвшв 12 774 308 лева, като всички отчетени разходи са верифицирани от програмата, така че проектът е изпълнен в пълен обем. Всички предвидени в проекта апарати са доставени и специализираното обучение в областта на феталната морфология и пренатална диагностика, предвидено за 100 медицински специалисти е преизпълнено, тъй като заради големия интерес успяхме да организираме обучението на още 31 лекари от цялата страна".


Едно от лечебните заведения, получили от апаратурата в София е Втора АГ болница "Шейново". 11 апарата вече се ползват от специалистите в лечебното заведение - по-голямата част за Неонатологичното отделение, а за пренатална диагностика - един ултразвуков апарат, коментира пред Радио София изпълнителният директор на болница "Шейново" д-р Румен Велев:

Д-р Румен Велев"Всички апарати са на изключително високо технологично ниво и изключително добре се вписаха в нашата идея за развитие на неонатологичното отделение и на акушерската част. Специално в областта на неонатологията, тази апаратура ни помогна до такава степен, че ние повишихме нашето ниво на компетентност и в момента имаме най-високото - трето ниво на компетентност. И това ни даде възможност реално да започнем да отглеждаме деца с много ниско тегло, включително и под 1000 грама".

Ултразвуковият апарат например дава възможност за много прецизна ранна диагностика на централната нервна система на бебето, на вродени сърдечни малформации. Това, по думите на д-р Велев, дава възможност за бърза диагностика и квалифицирана помощ.

Още подробности за апаратурата и за възможностите, които предоставя за  диагностика по време на бременността и в грижата за недоносените деца - чуйте разговорите с доц. Марияна Василева и д-р Румен Велев!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57