Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разновидностите на гените ни правят недостъпни за някои заболявания

Проф. Аргирова: Генетичните особености на всеки човек определят дори възприемчивостта към вируси

Как може да бъде предотвратена склонността към определени заболявания, какво е значението на генетичните изследвания при лечение и на вирусни и бактериални инфекции и как въобще индивидуализираният подход към пациента оказва влияние върху успеха на лечението? В "Часът на здравето" обръщаме внимание на т. нар. "персонализирана медицина" - или лечение чрез индивидуален подход към всеки пациент, в зависимост най-вече от генетичните фактори.  

Потърсихме мнението на известния вирусолог проф. д-р Радка Аргирова, един от лекторите на форум, посветен на персонализираната медицина, който събра в столицата водещи наши и европейски вирусолози, микробиолози, специалисти по инфекциозни болести и невролози, за да поделят опита и последните си постижения и доказателства от клиничната практика за значимостта на индивидуалния подход към пациента, който стои в основата на персонализираната медицина. Постиженията й вече имат сериозно значение за лечение на някои заболявания и предотвратяването на други:

"Това е един термин, който е сравнително нов - в световната литература, освен персонализирана медицина се използва и прецизна медицина, както и английското "tailored", от "шивач" - така както шивачът шие за конкретен човек... Персонализираната медицина предполага за всеки пациент, за неговото заболяване, за неговия генетичен строеж, за неговия начин на живот и за околната среда, в която живее, да бъде намерено най-правилното лечение", каза проф. Аргирова.

Персонализираната медицина се фокусира върху три фактора - генетичните, факторите на околната среда и факторите на личното поведение. Ударението пада изключително върху постиженията на генетичните и молекулярни методи на изследване.

Генетични особености на организма определят влиянието на лекарствата

"След разгадаването на човешкия геном (2001-2002 година) изключително се повиши интересът към полиморфизмите на човешките гени, т.е. - генът е ген, но може да има и разновидности. Често пъти тези разновидности могат да имат огромно значение за здравето - може да има невъзприемчивост към дадено заболяване", каза проф. Аргирова. Тя даде за пример, изследванията за предразположение от развитие на рак на гърдата, направени на актрисата Анджелина Джоли (Разновидностите на BRCA 1 и BRCA 2-гените). Има и генетични особености, които водят до невъзприемчивост към вируса на СПИН.

"Такива генетични особености могат да определят как ще влияе дадено лекарство върху организма - на един човек му действа аспирин, на друг въобще не му действа, трябва да вземе друго лекарство", каза проф. Аргирова. Тя се натъкнала на няколко научни статии, според които между 30 и 60 процента от пациентите, взимащи даден медикамент, той не оказва влияние върху тях.

Трябва да се изостави подходът "едно лечение за всички пациенти" с дадено заболяване


Всичко това обаче предполага сериозно развитие на генетиката и ежедневното и приложение в практиката. В това отношение първенец е лечението при ХИВ инфекция, а след това и при хепатит "C", което се прилага и в България.  

Снимка"Преди да се започне лечението се определя генотипа на вируса и тогава се пристъпва към даване на съответния медикамент и определяне на времето, през което ще се взима, до елиминирането на вируса. Това е изискване и на НЗОК. Постепенно голяма част от вирусните инфекции ще се лекуват по този начин, както и голяма част от тежките хронични заболявания - различни форми на рак, Алцхаймер, мултипленна склероза и други", посочи специалистът.  За да се превърне този начин на лечение в масова практика трябва да има достатъчно генетици, валидирани генетични тестове, специалисти по фармакогеномика (област, която изучава как гените повлияват индивидуалния отговор на пациентите към лекарствените продукти), биоинформатици.
 
Днес медицината реагира, а не предшества болестта


Задейства се, когато вече човек е болен. Идеята на персонализираната медицина е да предшества болестта - ако човек знае, че е предразположен към дадено заболяване, той може да внимава, да се следи, така че да бъде предотвратено. Ако се прилага персонализирания подход към пациента - то и лекарствата ще се дават в подходящи дози. Всеки човек има строго определена генна структура, в резултат на наследственост. Има случаи, в които тя може да се измени, в повечето не може. Разработени са вече и генни технологии за изменение на гените - т. нар. генно редактиране.

"Тук обаче етичните въпроси са много - кой и какво може да си "избира". Може да създадем нещо, което не бива да се създава", посочи вирусологът.

Генните терапии със сериозно място в лечението на много заболявания. В момента например се разработва метод за генно редактиране на комарите, които пренасят малария, жълта треска и зика, за да стане невъзможно да пренасят тези инфекции.

Световните специалисти разработват метод на лечение на рак чрез синтетични вируси

Тези т. нар. онколитични вируси имат способността да лизират туморните клетки, без да засягат околната тъкан. Те също са генномодифицирани - след като "намерят" туморните клетки в организма ги лизират и след това се изхвърлят от организма чрез имунологични методи.


Още за този тип лечение и за значението на индивидуалния подход към пациента - чуйте интервюто с проф.  Радка Аргирова - първият български учен, който изследва вируса на СПИН, създател на Централната лаборатория по СПИН. Член на Международното дружество за СПИН на Европейската клинична асоциация по СПИН. Проф. Аргирова преподава в СУ, работи в като вирусолог в болница "Токуда" и е председател на Българското дружество по медицинска вирусология.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събраха почти 10 500 подписа за запазване на нощния градски транспорт в София

Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..

публикувано на 12.02.25 в 18:05

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37